България ще опита да преначертае картите на европейските газопроводи в опит да намали зависимостта си от Русия, коментира пред Ройтерс зам.-министърът на енергетиката Жечо Станков преди срещата на енергийните министри в Рига, провела се на 15 април.
Друга част от мерките в тази насока е даването на концесии за проучване на дълбоките води на Черно море за петрол и газ, както и превръщането на страната ни в разпределителен газов център за региона и като цяло – за Европа.
По думите на Станков страната ни ще се опита да обърне посоката на движението на природния газ по европейските газопроводи – от юг на север, вместо сегашната – север - юг (пътят на газа от Русия към страните на Балканите - бел. ред).
"За целта ще настояваме за реализацията на Трансадриатическия газопровод (ТАР), Трансанадолския газопровод (TANAP) и Вертикалния газов коридор", коментира Станков.
България е една от страните, които останаха блокирани, след като Русия промени стратегията си и обърна тръбите на „Южен поток“ към Турция. В същото време Станков коментира, че страната ни още не е получила официално уведомление от „Газпром“ за края на проекта. Така проектната компания, в която Българския енергиен холдинг (БЕХ) и „Газпром“ държат равни дялове, е все още активна.
Сега обаче и плановете на България са други, коментира още агенцията. Приоритет на страната ни ще е диверсификация на газовите доставки от Русия и превръщането ни в енергиен хъб. В предстоящите дни пък ще бъде открита и процедурата за набиране на кандидати, които да проучат блокове в Черно море.
Припомняме, че в началото на февруари Станков и депутатът от ГЕРБ Делян Добрев промотираха в Лондон перспективните блокове „Терес“ и „Силистар“. Тогава те обещаха, че до края на февруари обявата за отдаването на концесия на дейностите по проучване на блоковете ще бъде публикувана в Официалния вестник на ЕС.
Ресурсният потенциал на Черно море не е проучен и може да отнеме десетилетия, за да бъдат получени нужните доставки, коментират анализатори пред Ройтерс. Напредъкът на технологиите и подобреният бизнес климат обаче подхранват оптимизма в региона, допълва агенцията.
Припомняме, че в същото време обаче ниската цена на петрола на пазарите свива инвестициите на големите енергийни компании. Консорциумът между Total, OMV и Repsol например отложи с този мотив началото на проучванията си в друг перспективен блок – „Хан Аспарух“.
преди 9 години Прочее, кефи ме как мъдро са оставили на картата едни стрелчици от ЮП. И после, като врътнат кранчето през УКрайна, тя ще вземе да купува през същата тръба в реверсен режим, а они ще са гламави да го подават......Тук са "мислили" от Величие по-Величия, тва нашето са Уникати световни-умни, умни... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Добивът ще е скъп ПРИ НАСТОЯЩИТЕ ТЕХНОЛОГИИ. Докато не си опечем акъла и не си ревизираме визията за успех, ще повтаряме втръснали мантри на чужди величия, казани за пред свои /техни си/ жертви на мозъчното промиване.Резултатът вече го знаем - до гуша сме в *** и опитваме гмуркане. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години 1.В България газ не е открит.2.В световен мащаб има излишък на газ и никой не е заинтересован да се намери ново находище. Ако някой твърди, че търси и аха, аха е намерил, то е за да си повиши цената на акциите. Демек да вземе 1 милиард и да върне 1 милион.3. И да се открие голямо находище на газ, то добивът му ще бъде скъп - справки Гърция, Румъния.Изходът: Геотермална енергия. Франция вече е взела този курс, а ние. отговор Сигнализирай за неуместен коментар