ГЕРБ ще търси консенсус с партиите в парламента за промени в Конституцията с цел реформа в съдебната система, стана ясно на 16 април - денят на Конституцията. На тази дата през 1879 година Учредителното събрание приема първата българска Конституция - Търновската.
"Без няколко неща да бъдат променени в Конституцията, всяка съдебна реформа ще е половинчата и неефективна. Хората очакват да има справедливост, бързи съдебни процеси, бизнесът го очаква", заяви днес премиерът Бойко Борисов в Министерския съвет на пресконференция с вицепремиера Румяна Бъчварова и правосъдния министър Христо Иванов.
По думите на Борисов такъв консенсус е възможен, защото всички партии говорят за реформа. Премиерът разясни, че едно от предложенията е свързано със сега действащия Висш съдебен съвет (ВСС), който по думите му не е достатъчно ефективен.
Управляващите искат ВСС да бъде разделен на две камари – на съдиите и на прокуроро-следователската гилдия. Първите ще са избрани от съдии, а вторите от Народното събрание, стана ясно от думите на Борисов. По този начин веднага ще се конструира нов ВСС.
За предложенията за реформа премиерът вече е разговарял с Радан Кънев от Реформаторския блок, както и с главния прокурор и председателите на Върховния касационен съд (ВКС) и Върховния административен съд (ВАС) Лозан Панов и Георги Колев.
Целта на това разделение е най-сетне да гарантираме структурна независимост на съда, подчерта правосъдният министър Христо Иванов.
Иванов уточни, че се предлага и намаляване на мандата на ВСС до 3-4 години (по Конституция в момента мандатът на изборните членове на Съвета е пет години – бел. ред). Предлага се и да се премине към явно гласуване от ВСС, хората да застават с имена зад своите решения, обясни още министърът.
Определен кръг от въпроси двете колегии – на съдиите и на прокурорите, ще вземат заедно. Министърът уточни, че се търсят решения, които могат да бъдат взети от обикновено Народно събрание.
Румяна Бъчварова заяви, че за реформата се разчита на подкрепата на коалиционните партньори и на диалог с всички партии в парламента. Амбицията, която имаме, не е свързана с нашата политическа сила, а отразява национално-отговорно виждане, посочи тя.
Още политически новини можете да прочетете в Dnes.bg