- Вие как гледате на идеята да се промени моделът на застраховане за фермерите?
- Въпросът е да избереш правилния застраховател. Нашите дружества са потърпевши от предходната година и застрахователят ни плати. Не виждам какъв е проблемът. Просто трябва да се направи добър избор и площите да се застраховат. Много хора застраховат само част от площите и ако има градушка например, възникват проблеми.
Друг е въпросът, че заради лошите метеорологични условия застраховките са много високи и цените растат, докато валежите продължават. Въпросът е дали има смисъл.
Смятам, че трябва да се намери компромис между застрахователи и ползватели, за да не станат продуктите безсмислени за земеделците.
- Според Вас има ли недооценени райони в страната по отношение на земята?
- Според мен има надценени райони. В съседна Румъния, която има три пъти повече обработваема земя от България, цените са по-ниски, а земята не е по-лоша. Там цените са между 500 и 800 лева за декар, в зависимост от това дали нивата е в Добруджа и дали е с кадастър. Не виждам причина нашата земя да е по-скъпа. При нас има по-голямо търсене и занапред ще е така. Новата Обща селскостопанска политика изисква или дълги договори за аренда – например 5-годишни, или собственост.
- Агроминистерството планира да разработи ново поземлено законодателство, водите ли диалог с администрацията по тази тема?
- За нас приоритети бяха завършването на комасационните проекти и промените в ЗСПЗЗ. Трябва да има дискусия между всички браншови организации, за да се направи кодекс за земята. Сега се работи на парче и е нормално да има противоречия, така едната промяна води до друга. Земеделците трябва да се занимават със земеделие, а не да стават юристи.
- Беше ли подходящ моментът за въвеждане на правното основание?
- Даже малко закъсняхме, но е важното, че то беше въведено. Иначе се очертаваха много сериозни проблеми.
- Как се движеха търсенето, предлагането, цените и рентите през миналата година? Как очаквате да се развие пазарът на земя през 2015 година?
- От кризисната 2009 г. цените на земеделската земя вървят само нагоре. На места те се задържат, но ако някъде се комасира земя или предстои конкретен проект, се увеличават. По административно-метеорологични причини, всяка година пазарът на земя спира през първите четири месеца на годината. По принцип в България търсенето е по-голямо от предлагането.
Вече голяма част от сделките са основно на вторичния пазар. Арендаторите са основни купувачи, а фондовете купуват през трета-четвърта ръка и посредниците вдигат цената.
Мога да говоря единствено за конкретните цени, на които ние – дружествата от икономическата група „Ромфарм Компани” ООД – София, сме купували и продължаваме да купуваме. Те са много различни в цялата страна. В Централна и Северна България нивите са на цени между 800 и 1000 лева на декар. Важно е да се отбележи, че тук не става въпрос за пасища и мери, а само за обработваема земеделска земя.
В Силистра цената е от 1100 до 1300 лева на декар, като 1300 лева струват по-големите пакети. В Добруджа земята е над 1500 лева на декар, като, разбира се, частични сделки има и под тази цена.
В Пловдивско и Стара Загора цените варират между 500 и 800 лева за декар. В Бургаско земята струва 950 - 1000 лв. за декар, в Ямболско има доста обработваема земя и тя е на цени между 800 и 1000 лева.
Най-ниска е цената в обработваемите планинските и полу-планински райони – между 350 и 500 лева на декар. А рентата в тези райони варира между 15 и 30 лева на декар.
В останалата част от страната рентите са от порядъка между 35 и 60 лева на декар, като тук изключение отново правят Силистра и Добруджа с ренти между 65 и 120 лева. Това са крайни нива, в по-голямата част от случаите средната рента в тези райони е около 85 лева на декар. Много е важно да се отбележи, че ако има сключен договор за рента, когато купуваме земята, този договор се спазва.