Всеки български гражданин, който сега влиза на тудовия пазар и започва да се осигурява, трябва да има грижа да следи вписването и зачитането на осигурителния си стаж. За получаването на адекватна пенсия в бъдеще доказването с документи на осигурителен стаж ще има все по-голяма тежест. Това коментира по време на блиц контрола в парламентарната комисия по труд и социална политика министърът Ивайло Калфин.
Той напомни, че липсата на доказуем трудов стаж и в момента създава много проблеми на хора в пенсионна възраст, които по различни причини не могат да докажат с документи стажа си. Калфин напомни, че и работещите хора от младото поколение също не обръщат достатъчно внимание на това дали се вписва редовно стажът им, върху какви доходи се осигуряват, дали работодателят е коректен и т. н.
Според социалния министър тази грижа е на самото осигуряващо се лице, което трябва да следи нещата да са стриктни в това отношение. "Наложително е, защото в противен случай в края на трудовия си път лицето може да има голям проблем с доказването на стажа си, натрупан през годините", каза вицепремиерът.
Ивайло Калфин призна, че този проблем стои на дневен ред пред много хора, особено при тези, които са работили през годините във вече несъществуващи държавни предприятия и по никакъв начин не могат да си набавят нужните документи, удостоверяващи стажа им.
Припомняме, че според предложенията на социалното министерство за промени в пенсионната система, осигурителният стаж ще има все по-голяма тежест при формирането на размера на пенсията. Калфин предлага формула за ежегодно увеличение на процента тежест на всяка година трудов стаж за всички пенсионери.
Нарастването на необходимия осигурителен стаж за пенсиониране при обичайни условия на труд ще става с по два месеца годишно до достигане през 2027 г. на 40 години за мъжете и 37 години за жените, предлага още вицепремиерът.
На въпрос от депутата Димитър Байрактаров какво ще се случи с хората, които няма как да докажат този 40-годишен стаж Калфин отговори, че факторите възраст и стаж са фактори в основата на осигурителната система и няма как да бъдат подценявани.
В отговор на друго депутатско питане социалният министър коментира, че защитава идеята за намаляване на данъците за работещи родители и предложението ще се обсъжда и разширява.
преди 9 години Никой нищо не следи става ли въпрос за даване :]Не си ли пазиш документите, забрави да докажеш нещо.Спомням си като имаха сбой в системата за здравни осигуровки изведнъж ми се нароиха неплатени месеци назад в годините :D Тъй че сигурност няма. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години ТАЯ ДЪРЖАВА ТРЯБВА Я ПРЕКРЪСТЯТ МОЛБА ДЕКЛАРАЦИЯ.... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години ДЪРЖАВАТА И ПО ТОЧНО СИСТЕМАТА МНОГО ДОБРЕ ЗНАЕ КОЙ КОЛКО И КАКЪВ СТАЖ ИМА ТАКА ЧЕ НОИ ДА НЕ СЕ ПРАВЯТ НА УЛАВИ.зА КАКЪВ У_Й СА ТАМ ТОГАВА.ВИНАГИ САМ СЕ ЧУДИЛ КАК ЛЕЛИТЕ УСПЯВАТ ДА НАКАРАТ НЯКОЙ МИНИСТЪР ИЛИ ШЕФ ДА СЕ ИЗЛАГА И ДА ДРУНКА ЩУРОТИИ.ИВАЙЛО ЖИВЕЕМ В 2015 ГОДИНА ЗА КАКВИ БЕЛЕЖКИ МИ ГОВОРИШ,ЗА КАКВО НАЛЯХТЕ 1.5 МИЛИАРДА ЗА ЕЛ.ПРАВИТЕЛСТВО И ПАК БЕЛЕЖКИ, отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години както държавата следи за това дали се плащат здравните осигуровки и не само тях, както следи за прибирането на парите от джобовете ни и ни висят задължение така ТЯ трябва да следи за документи доказващи трудов стаж.Но впрочем държавата мнооооого добре знае но се прави на утрепана и ако мине мине. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години А къде мога да проверявам стажа си? Има ли сайт или? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години От 2005 г. всичко по отношение на осигуровките (и слава Богу) се случва по електронен път. Кому е нужно продължаването тогава на цялото това безумие със събиране на УП-та и подпечатване и попълване на трудови книжки, след като ЦЯЛАТА налична информация е вече в НОИ??? Би трябвало да запишат някъде, че тези хора, които имат стаж само след 2005 г. могат поне да изразят желание да се пенсионират по вече налични данни! Иначе няма смисъл от цялото това "електронизиране" ако след 30-40 г. някой пак ще трябва да ходи като хахав по заводи, ниви, халета и различни населени места, за да си проси документи, които някой изисква. А после пък започва да мрънка - "тук тази запетайка е сбъркана, там текстът е грешен - връщай се в Каспичан да ти го поправят"... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години *** !!!Държава е точно за това да пази информация за трудовият стаж на хората и да следи тези неща ,и задължително криминализиране на укриване на осигуровки от работодателя На лошо кучета наморник на лоши хора строги закони - криминализиране на сенчестата икономика За честният човек не е проблем отговор Сигнализирай за неуместен коментар