Половината от българската администрация в момента е започнала работа без конкурс. Назначенията на Реформаторския блок (РБ) са в пъти по-малко от това, което ДПС и БСП са привили през годините. Над 5 хиляди служители в администрацията са назначени от тях за три години без конкурси, а само за миналата година над 1700 служители са били приети на работа със заобикаляне на закона.
Това каза в ефира на БНР тази сутрин Димитър Танев, заместник-председател на бюджетната комисия в парламента и заместник-председател на „Движение България на гражданите“ от Реформаторския блок по повод внесените вчера от РБ предложения за изменения на Закона за държавния служител.
„Ще предложим между първо и второ четене въвеждането на централизирания конкурс, при който органът по провеждането на процедурата е различен от органа, който назначава избрания. Така ще се пресекат порочните практики и се надяваме да получим подкрепа на другите политически сили, макар и да знаем, че ще е неохотна“, каза още Танев.
Той подчерта, че законът прави разлика между мандатни високи длъжности, които се заемат без конкурси и там се назначават хора, които изпълняват поетите политически приоритети за реформи в качеството си на ръководители, и позициите на над 100 хиляди души публична администрация, експерти и специалисти, голяма част от които са назначени през различни „вратички“ и със заобикаляне на закона, но те нямат ръководни функции.
Като „вратички“, ползвани до момента, Димитър Танев посочи назначенията на непълно работно време, след което човекът се преназначава на свободна длъжност, и назначенията по заместване, след което служителят отива на
редовно работно място – и при двете без конкурс.
Попитан за подкрепа от ГЕРБ на законопроекта, Танев каза, че всички назначения ще минат през конкурс и се надява всички политически сили да подкрепят предложенията, защото в противен случай биха платили високата
политическа цена на недоверието на хората.
По думите на Танев предстои да се усъвършенства конкурсното начало и ще се изолира партиен или политически натиск. „Предвиждаме и редовни атестации по време на работа, защото има много служители, които през годините са влезли неподготвени, минали са през тестове, но продължават да не са пригодни за държавна служба“, каза той и допълни, че стъпката е част от приоритетите на РБ за мащабна административна реформа.
преди 9 години Той подчерта, че законът прави разлика между мандатни високи длъжности, които се заемат без конкурси и там се назначават хора, които изпълняват поетите политически приоритети Абе *** такъв, тия длъжмности са мандатни, точно за да не са политически зависими! Централизирането не е решение на нищо, освен на желанието за все по-голяма политическа власт. отговор Сигнализирай за неуместен коментар