Следенето в интернет и по телефона минава отново на облекчен режим. Депутатите промениха по спешност на две четения Закона за електронните съобщения, след като Конституционният съд изиска това.
С новите текстове депутатите решиха, че службите вече ще имат 6-месечен, а не 12-месечен достъп до трафичните данни, от които става ясно кой с кого кога е разговарял в мрежата и по телефона.
Освен това достъпът вече ще се дава само при подозрения за извършени тежки престъпления.
Отпада възможността за следене на данните при разследване на всички видове престъпления и с цел издирване на лица, както беше до момента.
Текстовете, които регламентираха следенето на комуникацията в нета и по телефона, бяха приети през 2010 г. Тогава те следваха европейска директива за запазване на трафични данни на гражданите на ЕС с цел използването им при евентуално разследване на тежки престъпления.
След време обаче Европейският съд в Люксембург отмени директивата. Евромагистратите се мотивираха, че документът предоставя на службите възможност за сериозна и необоснована намеса в личния живот на гражданите.
През март тази година и българският Конституционен съд поиска отмяна на регламента, който навремето предизвика брожения в обществото, в мобилните оператори, а и сред интернет доставчиците.
преди 9 години Не го ограничават, а го въвеждат отново, след като Европейският Съд отмени директива 2006/24/EC и след като Българският Конституционен съд каза, че съответните текстове в ЗЕС са противоконституционни и трябва да бъдат премахнати. отговор Сигнализирай за неуместен коментар