Здравната каса ще плаща на болниците в случаите, при които пациентите доброволно напускат лечебните заведения преди приключването на лечението.
Това е заложено в методиките за остойностяване и заплащане на дейностите в извънболничната и болничната медицинска помощ, в извънболничната дентална помощ и на комплексното диспансерно наблюдение на пациентите с кожно-венерически и психични заболявания, които днес са били одобрени на заседанието на правителството.
Приема се, че пациентът има право да откаже по всяко време оказваната му медицинска помощ, поради което напускането на лечебното заведение преди изтичане на минималните срокове за хоспитализация не следва да води до липса на финансиране на лечебното заведение.
Заплащането на медицинските дейности в тези случаи обаче ще се извършва след проверка от страна на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК).
Предвижда се в случаи на необходимост от спешна диагностика и лечение месечните стойности на дейностите в болничната помощ да могат да бъдат увеличавани. Допусната е и възможност за заплащане по изключение при превишаване на стойностите – при особено тежки или сложни случаи по медицински показатели, както и случаи, свързани с форсмажорни обстоятелства. Това ще е допустимо с решение на Надзорния съвет на НЗОК и при наличие на бюджетни средства.
Методиките са одобрени от Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса и са внесени от управителя на НЗОК чрез министъра на здравеопазването в Министерския съвет, заедно със становището на министъра на финансите и на министъра на здравеопазването, посочва се от пресслужбата на Министерския съвет.