Българските работодатели продължават да отчитат предпазливo оптимистични планове за наемане на служители през второто тримесечие на 2015 г. Общо 18% от тях планират да увеличат своя персонал за периода, а сезонно коригираната прогноза за заетостта е +9%. Това показва най-новото обзорно проучване на Manpower за заетостта.
На годишна база резултатите са непроменени и остават сравнително стабилни в сравнение с прогнозите за първото тримесечие на 2015 г., уточняват авторите на проучването.
Проучването на Manpower за заетостта е базирано на отговорите на 752 работодатели от компании, работещи на българския пазар. Те са запитани дали имат намерения да наемат нов персонал или да намалят своята работна сила през следващото тримесечие.
„Очаква се българският пазар на труда да остане един от най-силните в Европа през второто тримесечие. Това са добри новини за търсещите работа. Но работодателите продължават да се борят в търсенето на подходящите квалифицирани кандидати,” коментира Надя Василева, управляващ директор на Менпауър България, Сърбия и Хърватия.
„Наблюдаваме повишаваща се тенденция на пазара на труда сред работодателите да търсят „меки” умения, което означава етика, готовност за промяна, дисциплина, отговорност, инициативност, поемането на различни отговорности и други. Служители, които искат да намерят работа, трябва да опитат да напаснат уменията си с променящите се изисквания на пазара на труда,” добави Надя Василева.
Работодатели от 8 от 10 сектора планират увеличаване на работната им сила.
Работодатели от всички пет региона – Бургас, Пловдив, Русе, София и Варна, съобщават позитивни планове за наемане през второто тримесечие. Най-оптимистични са работодателите от региона на Пловдив с прогноза от +12%. Веднага след тях, със съвсем малка разлика, са работодателите от Варна, прогнозирайки +11%, следвани от регионите на София и Русе, с прогнози от +10%. Мениджърите от Бургас предвиждат най-слабите нива на наемане, с прогноза от +1%. Прогнозите от всички региони намаляват незначително в сравнение с първото тримесечие на 2015 г.
Най-оптимистични намерения за наемане през второто тримесечие на 2015 г. са отчетени при работодателите от сектор "Транспорт, складове и комуникации" и от "Финанси, застраховане, недвижими имоти и бизнес услуги", като и двата сектора са с прогноза от +15%.
Прогнозата за сектор "Транспорт, складове и комуникации" леко намалява в сравнение с миналото тримесечие и на годишна база, но се очаква средата за наемане все пак да остане благоприятна.
Темпото на наемане при "Финанси, застраховане, недвижими имоти и бизнес услуги" остава стабилно, каквото е от началото на проучването през 2011 г. Работодателите от този сектор отчитат позитивни планове за наемане през второто тримесечие, с прогноза от +15%.
Бизнесът от сектор "Производството" и от сектор "Строителство" също очаква позитивно темпо на наемане, с прогнози от съответно +13% и +12%. Резултатите в сектора на производството са същите на годишна база и се засилват с един процентен пункт в сравнение с миналото тримесечие.
Работодателите в сектора на строителството отчитат по-силни резултати в сравнение с първото тримесечие тази година и на годишна база. Прогнозата се засилва, със значителна разлика от 13 процентни пункта на годишна база, като повече от един от пет работодатели посочва, че ще добавя персонал към своята работна сила през периода април-юни.
„Подобряването в сектора на строителството може отчасти да бъде обяснено с информацията, анонсирана от Националния статистически институт (НСИ), че жилищното строителство бавно се подобрява,” коментира Василева. „Според НСИ за цялата 2014 г. издадени разрешителни за строеж на сгради са с 3% повече от миналата 2013 г., разрешителните за къщи – с 29% повече от 2013 г.,” добави Надя Василева.
Единствените негативни прогнози са отчетени при работодателите от секторите "Минно дело" с -2% и "Електричество, вода и газ" с -4%.
Компании от всякакви видове са готови да наемат, но най-оптимистични планове за наемане са отчетени при големите компании, с прогноза от +16%. Следвани са от малките компании, където работодателите съобщават прогноза от +12%. Работодателите от средните и микро компании споделят съответно +10% и +12%.
преди 9 години проблема с квалифицираните кадри е на мениджърско ниво, там няма никви кадърни кадри. отговор Сигнализирай за неуместен коментар