През последната година близо 84 200 български жени са самостоятелно заети, което означава, че са се осмелили да са икономически независими. Това каза вицепремиерът Меглена Кунева по време на дискусия "Жените в управлението - европейски предизвикателства", цитирана от БТА.
Темата за квотите за жени в управлението трябва да се дебатира публично, защото няма еднозначно становище в Европа, освен в северните страни, където вече са въведени, каза още Кунева.
Според нея проблемът с равното заплащане на мъжете и жените трябва да се реши и на законодателно ниво у нас. Тази седмица Евростат разпространи данни, според които средното заплащане на жените в България е било с 13,5% по-ниско от това на мъжете през 2013 г., а разликата в заплащането средно за Европейския съюз е 16,4%.
Финландия и Швеция са постигнали много по отношение на равнопоставеността между половете, след тях се нареждат Испания и Дания, но България изостава от средноевропейските показатели за участието на жени в парламента, каза заместник-председателят на Европейската комисия Кристалина Георгиева, която беше гост-лектор в дискусията.
По думите й, когато има по-голям брой жени в управлението, качеството му се повишава.
Във форума участва и министърът на труда и социалната политика Ивайло Калфин, която заяви, че до средата на годината очаква в Народното събрание да бъде внесен изготвеният вече проект на Закон за равнопоставеност на жените и мъжете, който да регламентира въпросите за равното третиране и еднаквото възнаграждение при еднакъв тип труд.
Разработват се и мерки за гъвкаво работно време и ваучерна система като начини за подобряване статута на работещите жени и тяхното насърчаване.