EVN България ще направи предложение пред енергийния регулатор за повишаване на крайните цени на електроенергията средно с 6,98%.
Според изчисленията на компанията това ще върне към нормален ритъм енергийната система в Югоизточна България.
Предложението на компанията е за повишаване на цената на дневната тарифа с 6,62%, а на нощната - с 8,9%.
Така по оценка на дружеството средната сметка на домакинствата в региона ще се повиши с 3,45 лв.
Дружеството ще предложи на ДКЕВР да одобри средногодишно инвестиции в размер на 137 млн. лв. през новия регулаторен период (от 1 юли 2015 г. до 30 юни 2016 г.).
Част от тези инвестиции ще бъдат за изграждане на кабелни електропроводи средно напрежение. Въпреки тежките климатични условия през последните месеци при кабелните електропроводи на компанията няма аварии или прекъсване на захранването. В момента съотношението между въздушни и кабелни електропроводи на компанията е 63 към 27.
От EVN казаха, че 248 млн. лв. от разходите им за закупуване на зелена енергия през 2012 г. все още не са компенсирани от НЕК. Дружеството е прихванало половината от тези разходи. От компанията допълниха, че са прекратили тази практика след санкцията на ДКЕВР, но дефицитът продължава да стои и сумата не е включена в нито едно ценово решение.
От дружеството очакват около 20-25% от бизнес клиентите на ниско напрежение да излязат на свободния пазар през новия регулаторен период от 1 юли. Това може да се отрази върху цената за бита, тъй като бизнес клиентите я субсидират в момента. Според оценките на Гочо Чемширов от ръководството на дружеството става въпрос за около 11-12% от общия брой на клиентите на ниско напрежение.
На този етап дружеството няма нито едно заявление от битов абонат за излизане на свободния пазар. Припомняме, че тази възможност е предвидена законово още през 2007 г., но досега е много трудно изпълнима за битовите абонати.
От компанията допълват, че са необходими още законодателни промени, за да бъде реализирана идеята на правителството за пълна либерализация на енергийния пазар в началото на 2016 г.
Малко по-късно от ЧЕЗ България съобшиха, че с новото ценово предложение ще поискат от енергийния регулатор да признаване на действителния размер на регулаторната база на активите на разпределителното им дружество (ЧЕЗ Разпределение) , която ще бъде актуализирана с балансовата стойност на активите съгласно годишния финансов отчет за 2014 г. в размер на 657 501 хил.лв. и с извършените инвестиционни разходи за 2013 г. и 2014 г. на стойност 159 млн.лв. Дружеството ще поиска корекция на признатия технологичен разход до реалното му ниво.
По отношение на електроснабдителното дружество - ЧЕЗ Електро ценовото заявление на дружеството ще цели покриване на присъщите разходи за осъществяване на лицензинната дейност, признаване на пълния размер на разходите за балансиране на електроенергийната система, както и намаляване на загубите реализирани от продажбата на електрическа енергия на битовите потребители.
*Статията е актуализирана с съобщението на ЧЕЗ България.
преди 9 години Да си оптимизират разходите.Царя и сие в панделата (или по добре да съхнат на стълбовете на Цариградско) за заробващи договори при продажбата на Енергото. отговор Сигнализирай за неуместен коментар