IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

EVN: Прихващане на насрещни задължения в енергетиката не е забранено от закона

Административният съд в Пловдив окончателно потвърди санкцията за дружеството в размер на 1 млн. лева

17:38 | 23.02.15 г. 2
EVN: Прихващане на насрещни задължения в енергетиката не е забранено от закона

Прихващането на насрещни задължения в сектора на енергетиката не е изключено с изрична нормативна разпоредба, е официалната позиция на EVN България по повод окончателното решение на Пловдивския административен съд за налагане на санкция от 1 млн. лева за енергийното дружество.

„Прихващането предпоставя наличието на две насрещни задължения на двете страни, като то се извършва с изявление от едната страна до другата и ефектът на това изявление е погасяване на двете задължения“, се казва в съобщение на дружеството.

Припомняме, че в началото на 2014 година Националната електрическа компания (НЕК) се оплака на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР), че и трите електроразпределителни дружества са прихванали различни суми от насрещните си задължения с НЕК.

Процедурата е предвидена в Закона за задълженията и договорите и се използва и при различните регулаторни режими в страната, посочват още от EVN.

ДКЕВР обаче постанови, че в случая трите дружества изземват техни функции и започна процедура за отнемане на лиценза за дейността по електроснабдяване и допълнително им наложи и глоби от по 1 млн. лева. Тази позиция беше подкрепена и от Административния съд в Пловдив.

От EVN България настояват, че в случая не става въпрос за действия, които подлежат на регулиране от страна на ДКЕВР, а за гражданско-правни отношения между две равнопоставени страни.

Твърденията, че с тези действия дружеството, отговарящо за електроснабдяването на EVN, е застрашило финансовата стабилност на НЕК и е заплашило енергийната сигурност на България, имат „твърде общ характер и не са подкрепени с никакви конкретни аргументи или доказателства“.

И трите дружества обжалваха санкцията на енергийния регулатор, като делата им са на различен стадий – за Енерго Про се чака решението на втората, последна инстанция, а за ЧЕЗ – България делото е все още на първата фаза, обясни преди време председателят на ДКЕВР Светла Тодорова пред депутатите от парламентарната комисия, която наблюдава дейността на енергийния регулатор.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 04:44 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

2
rate up comment 1 rate down comment 1
Pyramid
преди 9 години
ЕЕС, криво-ляво, би могла да оцелее дори при цялостно изключване на ЕРП-та /стига да не е едновременно/ но, нито едно ЕРП няма да има какво да разпределя, ако изключи ЕЕС, респ.НЕК. Та, иде реч за приоритети, при това, на ниво физическо. Накратко, ЕРП-тата са надвишили правомощията си, поставяйки под заплаха от физическо разпадане на ЕЕС и, с това, националната сигурност. Па, ако ще, точно за тази точка, ПРЕДИ ТОВА, законодателят да не се е сетил. Не, че /изобщо/ за всичко се сеща и че всичко останало му е наред.Обаче, не може и не бива да се позволява, в крайна сметка, на външни на страната ЮЛ да извиват ръцете на стратегическа държавна структура па, било то, и "само" финансово. Веднъж и ДКЕВР и съдът да са прави.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 4 rate down comment 1
redcretin
преди 9 години
Кога ядохте кебапчета - не ревахте ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още