Депутатите от Патриотичния фронт се обявиха за изграждането на втори лифт в Банско и за провеждането на широк дебат за бъдещето на туризма у нас.
Позицията идва на фона на протестите на местните жители, които настояват съоръжението да бъде построено, за да се развива зимният туризъм в курорта. В момента проектът няма развитие заради екологични организации, които са против.
„Въпросът „Да има ли втори лифт на Банско?“ е риторичен. Отговорът го дават експертите: В България са необходими 60 нови лифта за развитието на устойчив екологичен туризъм в планините“, заяви от името на Патриотите депутатът Полина Карастоянова.
Тя добави, че Патриотичният фронт настоява за ясна позиция на правителството и за конкретни действия на Министерството на околната среда и водите, Министерството на туризма и на Министерството на младежта и спорта за решаване на казуса в Банско.
България има нужда от широк дебат и трайно обществено съгласие за принципите на устойчивия туризъм. Само на основата на подобно съгласие ще се превърнем в силна, конкурентоспособна туристическа дестинация, смятат депутати от ПФ.
Те припомнят, че България заема последно място в Европа по брой ски зони и лифтове.
Вчера екоминистърът Ивелина Василева заяви, че анализът на концесионния договор за ски зона Банско ще се забави. Работната група, която анализира концесионния договор за ски зоната в Банско, все още не е готова с анализа. Експертите са поискали 10 дни отсрочка, за да излязат с конкретно решение за доизясняване на въпросите по концесионния договор. Това каза която отчете свършената от екипа й работа през първите 100 дни управление на кабинета.
Министърът на туризма Николина Ангелкова и министърът на спорта Красен Кралев се обявиха за втори лифт в Банско.
Още новини за България четете в Dnes.bg
преди 9 години Да се сравнява този клозет С.Бряг с Банско е нелепо и тъпо.И си е абсолютно необходимо от втори лифт в курорта. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Разбира се, че въпросът "Да има ли втори лифт на Банско?" е риторичен!! Нов лифт е крайна необходимост. Не може да искаме зимен туризъм (да не говорим за развитие на туризма) и в същото време хората да трябва да чакат с часове, че да се пуснат по веднъж. отговор Сигнализирай за неуместен коментар