Образователният министър проф. Тодор Танев смята, че трябва да има и общ изпит „за мислене” при приемане във висшите училища. Пред Нова телевизия той обясни, че в България за първи път идва голяма европейска програма за растеж в образованието. Тя обаче ще финансира само качеството, а не масовостта и затова е нужен нов тип прием във ВУЗ-овете.
„Тази година остават същите начини за влизане във ВУЗ и излизане от средното образование. Нищо не се променя. Ще се обсъжда, обаче, по-нататък евентуално да се промени системата за влизане във висши учебни заведения в България”, обясни министърът. Той намекна, че се обмисля матурите да служат само за излизане от училище.
Министърът заяви, че ще се опита да намали броя на университетите.
„Ще се опитам леко, по тяхно желание. Ние нямаме право да се месим в академичната автономия. Ще питам на каква база можем да го направим, но това те трябва да го решат. Сливането е възможно, такъв е и словашкият опит”, добави образователният министър.
Той се обяви и за субсидиране на частните училища. „Нямаме право да лишим ученик в частно училище от неща, които той като дете е длъжен да има и държавата гаранитра на всички деца. Например, учебниците от 1 до 7 клас се субсидират от държавата, независимо в какво училище са децата. Става дума за още малко увеличение в посока на задължителната част от учебната програма, което означава известни плащания”, добави още проф. Тодор Танев.
Още новини от България четете в Dnes.bg
преди 8 години И как точно министърът разбра, че ВУЗ-овете са му най-големият проблем. Защо не вземе да тества системата в БАН. Да им направи по един тройно сляп, идеално рандомизиран IQ тест с генерални правомощия на компютърната система да пенсионира автоматично и отвсякъде в администрацията лица, които не покриват елементарни нива и критерии. Също и генерални правомощия за отнемане на титли, звания и гирлянди на всички с IQ под 100 (което е ниво бакалавър). отговор Сигнализирай за неуместен коментар