IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Преговорите с американските централи ще приключат до края на март

Новата енергийна стратегия трябва да отговаря на актуалните цели на ЕС, коментира министърът на енергетиката Теменужка Петкова

12:55 | 13.02.15 г. 4
Автор - снимка
Редактор
Преговорите с американските централи ще приключат до края на март

До края на март се очаква да приключат преговорите с двете американски централи – ТЕЦ "AES Гълъбово" (бившата ТЕЦ "Марица Изток 1") и ТЕЦ "КонтурГлобал Марица Изток 3", за дългосрочните договори за изкупуването на произведения от тях ток.

Това съобщи министърът на енергетиката Теменужка Петкова по време на парламентарния контрол.

Припомняме, че Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) поиска Националната електрическа компания (НЕК) да предоговори цените за изкупуване на енергията на централите като една от мерките за преодоляване на дефицита в енергетиката.

Според данни, цитирани от Петкова, дефицитът на НЕК достига 3,3 млрд. лева, като текущият дефицит само за 2014 г. е 598 млн. лева. Дълговете към доставчици са за над 1,1 млрд. лева.

Енергийният министър изрази оптимизма си за изхода от преговорите, защото страната ни “среща разбиране от собствениците на централите”.  

Петкова посочи, че Министерството на енергетиката е предприело и други мерки за стабилизиране на енергийния сектор. Тя припомни, че Агенцията за държавна финансова инспекция (АДФИ) е започнала проверки в ТЕЦ “Марица Изток 2”, НЕК, както и в двете американски централи. Предстои Агенцията да започне проверки и в останалите големи енергийни дружества.

Резултатите от проверките ще бъдат анализирани и ще послужат като основа за взимане на “правилни управленски решения”, коментира Петкова. Тя допълни, че в средносрочен план се планира и пълната либерализация на пазара на енергия и стартиране на енергийна борса.

Министерството работи и по анализ на балансиращия пазар на енергия, след което заедно с ДКЕВР, ще предприеме коригиращи мерки, коментира Петкова.

Министърът не се ангажира с краен срок за приключване на арбитражното дело на ЕВН срещу България. Тя посочи, че се водят преговори и с другите електроразпределителни дружества, за да се избегне завеждането на арбитражни дела срещу страната.

Теменужка Петкова обясни, че се планира и сравнителен анализ на разходите на други държави, които са модернизирали ядрени мощности, във връзка с удължаването на живота на пети и шести блок на АЕЦ “Козлодуй”. Тя припомни, че първият етап от процеса – обследването на съоръженията, е вече приключил, и в момента тече вторият етап, който за пети блок трябва да приключи през 2016 г., а за шести – през 2018 г.

Петкова увери, че в бизнес програмата на АЕЦ до 2019 г. са предвидени необходимите средства за втория етап от процеса и припомни, че за цялостната модернизация на двата блока са нужни 270 млн. евро.

Петкова каза още, че ще се подготви нова енергийна стратегия, която да отговаря на новия пакет “Климат и енергетика” на Европейската комисия, дебатът по който в момента тече.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 06:38 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

4
rate up comment 2 rate down comment 1
data
преди 9 години
Не е ясно колко ще е по ниска след като свърши договора . По принцип нената от така наречените "американски" централи се формира от два компонента : капиталов и оперативен + рентабилност . Ако приемем че капиталовата компонента ще престане да бъде начислявана след края на договора би трябвало да останат само оперативните разходи + рентабилността . На този принцип работят в момента и АЕЦ и МИ2
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 8 rate down comment 0
vzhekoff
преди 9 години
Интересно е кога изтичат старите договори и защо е този напън да се продължават. Доколкото помня, бяхя за около 15 години и изтичат около 2016-та. Демек няма никаква нужда да се сключват нови - да ги пускат на свободния пазар и да видим. Цената на тока от МИ2- държавния е няколко пъти по-ниска.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 5 rate down comment 0
hagan
преди 9 години
Кой изобщо ги сключи тези договори и кой преподписа тези договори през 2012г за нов 10 г период кой койи после как кой ще им намали цените нали посланика на сащ ще дърпа уши кой
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 4 rate down comment 1
hagan
преди 9 години
Кой вярва на глупостите "Енергийният министър изрази оптимизма си за изхода от преговорите, защото страната ни среща разбиране от собствениците на централите. кой се отказва от парите ако разбираха защо не сиги намалиха досега асе водят месеци преговорипредполагам че в крайна сметка преговорите ще преключат пак за централите изгодно може да намалят за малко цената но в бъдеще ще бъдат компенсирани
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още