Правителството одобри Концепция за централен орган за възлагане на обществени поръчки в сектор „Здравеопазване”. Централен орган се предлага да бъде министърът на здравеопазването, съобщиха от пресслужбата на кабинета.
Документът е разработен от Министерството на здравеопазването съвместно с Центъра за превенция и противодействие на корупцията и организираната престъпност.
В Концепцията е заложено създаването и развитието на орган за централизирано възлагане на обществени поръчки в сектора, който да провежда процедурите с цел сключване на рамкови споразумения за доставки от името и за сметка на бюджетите на възложителите.
Определянето на изпълнители ще става чрез специално създадена интегрирана информационна система - онлайн платформа за електронна търговия (електронен търг и електронен каталог).
Предвижда се първоначално да се провеждат процедури за възлагане на обществени поръчки само от името и за сметка на лечебните заведения за болнична помощ, посочени в чл. 9 от Закона за лечебните заведения. На втори етап се предвижда да се разшири обхватът на субектите, които ползват услугите му, като в системата се включат и другите лечебни заведения, които имат качеството на възложител по смисъла на Закона за обществените поръчки, а на трети етап – да се разшири и обсегът на стоките, обхванати в електронния каталог.
Създаването на Централния орган ще доведе до икономия на време, административен и финансов ресурс за болниците, както и до намаляване на цените на лекарствените продукти поради големия обем и количества, пише в мотивите към решението на кабинета.
От друга страна, електронната платформа ще даде възможност за по-бърз и качествен отговор на нуждите на възложителите, за увеличаване на конкуренцията и постигане на по-изгодни условия за възложителите в сектора.
Интегрирането на платформата със съществуващите електронни регистри ще допринесе в значителна степен и за ефективното противопоставяне и недопускане на корупция в сектора.
Във вторник, по време на организирания здравен дебат от Investor.bg и Puls.bg, министърът на здравеопазването Петър Москов заяви относно въвеждането на електронните търгове за лекарства, че това означава прозрачна процедура и възможност всяка една фирма на база на желанието си да спечели, да участва в тях. Така ще отпадне възможността търговете да бъдат обжалвани, защото сега заради това болниците месеци наред нямат достъп до лекарства, каза Москов.