Едва 0,8% от всички банкови заеми на физически лица в България са в чужди валути, като щатски долари, швейцарски франкове, японски йени или британски паундове. В резултат на това резките колебания на валутните пазари, на които станахме свидетели напоследък, не оказват значимо влияние върху средностатистическия кредитополучател и системата като цяло.
Това посочва в анализ изследователската и консултантска компания Industry Watch, чиито анализи и мониторинг са насочени основно към макроикономическата динамика, политическия риск и бизнес средата в България.
Експертите изтъкват, че наблюдаваните през последните месеци промени в стойността на валутите не са прецедент, а често срещано явление и повечето благоразумни стопански играчи са подготвени за тях.
"От въвеждането на еврото досега е имало 14 различни тримесечия, в които курсът EUR/USD се е променял с 10 и повече процента. Разликата в курса за периода 1999-2014 г. между най-нисък и най-висок курс е 87%– с други думи, почти двойна. При курса EUR/CHF разликата е близо 70%", коментират икономистите.
Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.