Ако се въведе задължителното гласуване, ефектът ще е съмнителен. Данъчни облекчения, а не санкции, ще стимулират избирателите. Това каза доц. Юлиана Матеева - ръководител катедра "Правни науки" във Варненския свободен университет "Черноризец Храбър", в интервю за БТА.
Според нея, ако има задължителен вот, част от хората ще гласуват за някого, но повечето биха упражнили аварийната опция "за никого", ако я има. А ако не се предвиди такава, ще се отчита голям дял на недействителните бюлетини. Ще се увеличи и броят на избирателите, които радват членовете на секционните избирателни комисии с всякакво творчество върху бюлетините, очаква експертът.
„Ако се тръгне по този път, утре и други наши права могат да се превърнат в задължения, например правото на труд, отново защото се е оказало, че някаква обществена необходимост го налага. И най-добрата кауза не оправдава задължаването на гражданите да вършат нещо под страх от негативни последици, освен ако с поведението си не накърняват правата на другите“, изтъква преподавателят.
Тя предлага като по-разумна мярка да бъде въведена активната регистрация, с която избирателните списъци да се актуализират и така активността автоматично ще се повиши.
Доц. Матеева изтъква, че проблемът с липсата на доверие в политическата класа не може да бъде решен с никакви принудителни средства. Това се доказвало от опита на страни с опит в задължителното гласуване като Белгия и Гърция, които декларират незадоволителни резултати от въвеждането му.
Запитана възможно ли е този проблем да бъде решен веднъж завинаги с референдум тя отговаря: „Както при изборите, така и при референдума, може да се опита по пътя на поощренията. Сериозни данъчни облекчения, за сметка на санкции, биха стимулирали онези, които в действителност издържат държавата, да се произнесат по въпросите, които се отнасят до нейното бъдеще“.