В момента държавата не е коректен участник в системата на здравното осигуряване и правителството е наясно, че задължителният дял за самооосигуряващите се трябва да бъде достигнат за групите хора, осигурявани от държавата. Това заяви пред БНТ здравният министър д-р Петър Москов по повод разпространената информация, че от 2016 година здравната вноска ще се вдигне с 5% за самоосигуряващите. Министърът обясни, че в случая се касае за недоразумение.
„Тук не става дума за повишаване на осигурителната здравна вноска на самоосигуряващите се, а за това държавата да бъде коректен платец“, подчерта Москов.
“Няма никакво вдигане на вноската, няма намерение за вдигане на задължителната здравна вноска“, заяви министърът.
Той уточни, че това, което вчера е обявено пред журналисти, е свързано с изпълнението на ангажимента на държавата "за лицата, които тя осигурява, които не се самоосигуряват”.
Предложението е държавата да повишава през годините вноската си до достигането на процента на минималния осигурителен доход, който е задължителен за самооосигуряващите се. Трябва да има справедливост и системата на законово задължение да обхваща всеки, категоричен е Москов.
По повод на предложението в Закона за здравното осигуряване за ограничаване на здравно неосигурените министърът каза, че „не е възможно държавата с цялата си сила с всичките си фондове да не знае осигурителния статус на всеки един гражданин. Няма начин хора с нисък статус, да бъдат обложени допълнително. Но когато има цели групи, които не плащат, това не бива да бъде допускано“.
"Частта от обществото, която си плаща осигуровките и е изрядна, трябва да види причини, за да продължи да го прави. Трябва да се спазват законите. Проблемът е в цяло едно политическо поколение, което създаваше илюзия, че можеш да не плащаш, ако гласуваш правилно. Те налагаха мнението, че задълженията не вървят с правата. Ако лъжем системата, че й плащаме, тя ще ни лъже, че ни лекува", добави още здравният министър.
Лицата, които не се осигуряват за здраве, все повече ще могат да ползват само услугите на Спешна помощ, каза още министърът, като с това напомни, че за тези лица остават затворени другите два пакета, покривани от НЗОК и допълнителното осигуряване. Към момента 3 милиона души имат възможност да получат Спешна помощ до половин час. При приключване на реформата в сектора, 7 милиона българи ще имат тази възможност, обясни Петър Москов.
Няма съмнение, че парите на НЗОК се източват, но без да се обобщава, че става дума за болниците и лекарите, каза още здравният министър. С промените, които се предлагат в ЗЗО, ще се изсветли начинът, по който се харчат паричните потоци, категоричен е той.
На въпрос ще се закриват ли болници, Москов отговори, че в момента на три места тече процес на сливане на болнични заведения.
Здравният министър заяви още, че би подал оставка само, ако работата му не води до резултати. "Какво харесва ДПС няма никакво отношение", допълни той. Той добави, че се чувства като човек със страшно много работа и натоварен с очаквания в сектор, в който проблемите са трупани с години.
"Това, което харесва или не харесва ДПС, няма никакво отношение към развитието на държавата. ДПС е в изолация и това е едно от хубавите неща", категоричен бе Москов.
преди 9 години Така така Императоре!! Държавата винаги е КОРЕКТНИЯ платец! Иначе няма да има и бизнес. :)))) Ако не е държавата тоест всички ние откъде милионери? Такива като Бил гейтс , Стив Джобс или които и да са от иниваторите бизнесмени по света у нас няма . От де пари за милионери? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Държавата ще стане коректен платец, ама с нашите пари.На т.нар ."социално сбали", но получаващи пожизнени всевъзможни помощи, парите за осигуровките да се удържат от помощите, разните държавни служители да си плащат осигуровки акто това правят работещите хора. отговор Сигнализирай за неуместен коментар