Големите проблеми за сектор "Енергетика" е трупането на дефицити и липсата на независим контролиращ орган, заяви в ефира на bTV бившият енергиен министър Румен Овчаров. Той посочи, че именно Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) трябва да се заеме с последния казус относно изпращането на две сметки с една дата за плащане за 5% от абонатите на Енерго Про.
По-рано днес в Народното събрание имаше изслушване на представителите на трите електроразпределителни дружества по казуса. Овчаров посочи, че не е работа на депутатите да решават този проблем, а на регулатора.
Според него на държавата й е изгодно да има "удобен виновник" в лицето на ЕРП-тата за проблемите в енергетиката.
„Очевидно вина имат и ЕРП-тата, но далеч не тя е най-голямата”, смята Овчаров и се обяви категорично против идеите за национализация на дружествата, които представи Атака. Примери за несъстоятелността на предложението е лошото състояние на НЕК или на общинското дружество „Топлофикация – София”.
Той направи коментар и относно очакваните промени в Закона за енергетиката, които засягат състава на ДКЕВР. Според Овчаров законодателните промени няма да доведат до независимост на регулатора, защото новите членове ще бъдат избирани от мнозинството в Народното събрание.
Бившият енергиен министър в кабинета на Сергей Станишев припомни, че преди години е имало предложение за промяна по отношение на начина за избиране на ръководството на ДКЕВР. Идеята е била двама от членовете на регулатора да бъдат предложени от работодателските организации, двама - от синдикалните организации и двама – от потребителските организации.
Останалите членове на ДКЕВР е трябвало да бъдат избирани от парламента, но с 2/3 от гласовете на народните представители, а не с обикновено мнозинство. Това би дало на органа независимост от политически натиск, посочи още Овчаров.
Той беше категоричен, че цените на електричеството ще растат, но преди това трябва да се направи преоценка на микса основно по отношение на изкупуването на ток от топлоцентрали, които продават на цени, по-високи от тези на възобновяемите източници.
Възможно е и предоговаряне на договорите с т.нар. американките централи в Маришкия басейн, но трябва да се водят разговори на базата на анализи за реалната възвръщаемост на инвестициите в тях, препоръча още Овчаров.