Президентът Росен Плевнелиев не отговори еднозначно ще се кандидатира ли за втори мандат като президент след 2 години.
Българският народ ще накаже всеки, който през 2015 година си прави сметките, а не работи по националните приоритети, подчерта той по време на отчета си за три години мандат.
Президентът даде и други аргументи да не коментира въпроса - защото е прекалено рано, средата е много динамична и трябва да изчакаме местните избори, които ще дадат поглед напред. На хората им е тежко и политиците трябва да се фокусират върху това какво има да се върши, каза още държавният глава.
Президентът посочи, че днес Министерският съвет приема програма за четиригодишен мандат и видя в това ясен знак и желание за пълен мандат на правителството на Бойко Борисов. Да направим опит да имаме работеща коалиция, която да си спазва ангажиментите, каза той.
Плевнелиев отговори с думите, че е рано и на въпрос какво ще направи, ако премиерът Бойко Борисов се кандидатира за президент.
Държавният глава каза, че работи много добре с правителството и „си позволяваме много често да обменяме информация“. Няма разминаване между мен и правителството, застанах зад армията, подкрепих справедливи искания, посочи той във връзка с охраната на границата. Тезата на държавния глава беше, че армията не може да я охранява съвместно с МВР, какъвто вариант имаше.
Плевнелиев посочи, че е имал смелостта и честността да посочи позицията си и изрази благодарност към премиера Бойко Борисов, който се съгласил с него.
Той определи като „арогантно“ отношението на управляващите в 42-то НС да не се съобразят с подписите на искащите референдум за изборното законодателство. Президентът смята отново да инициира такъв референдум и по думите му темата ще е водеща в предстоящия месец на политическите консултации, който ще проведе през февруари с партиите в парламента. В средата на март президентът планира да направи обръщение от парламентарната трибуна.
По отношение на КТБ той отново подчерта, че моделът КТБ трябва да бъде разграден, а досиетата трябва да станат публични. Българският преход е провал, защото не казахме досега истината нито за ДС, нито за комунизма, нито за приватизацията, каза Плевнелиев, който нарече прехода „заметен“.
По думите му, ако през 2015 година се повтори случилото се през 1996 година, ще покажем, че не се учим от грешките си и това би било трагично.
Плевнелиев заяви, че по казуса КТБ ще следи дали ще има осъден и дали ще бъдат върнати откраднатите от банката пари, защото именно това се е случило 1996 година – „всичко бе откраднато, един лев не бе върнат“.
Според него българските служби имат много работа за вършене – прокуратурата, ДАНС, комисията за конфликт на интереси, КФН.
По отношение на енергетиката Плевнелиев отново се обяви за диверсификация на доставките и посочи, че тя е приоритет.
„Подкрепям всяка тръба, която минава през България“, каза президентът и подчерта, че е първият държавен глава, имал смелостта да каже, че докато зависим от една тръба и доставчик, няма да сме конкурентоспособни.
Президентът заяви, че категорично застава зад необходимостта от пенсионна реформа. Той посочи, че уважава вицепремиера Ивайло Калфин като политик, доказал се на европейска сцена и одобри това, че всяка седмица ще има дискусии. Плевнелиев обаче обяви, че „леко“ се притеснява от дългия хоризонт за достигане на 65-годишна възраст за пенсиониране.
Плевнелиев посочи, че борбата срещу тероризма ще се води дълго и продължително на много фронтове, но не бива да се приема като обявяване на война.
Всички европейски държави имат този проблем – млади хора, които не виждат перспектива и затова се радикализират, заяви той. Според него основна роля тук имат образованието, демократичните институции, които да дадат перспектива на младите, но и службите, които трябва да бъдат на мястото си.
”Както ислямът, така и християнството проповядват мир, имаме едни 20 000, които избиват и християни, и мюсюлмани, решението минава през активно сътрудничество с държавите от Близкия изток“, смята президентът.
Вицепрезидентът Маргарита Попова пък се обяви за успоредна реформа в съдебната система и в МВР.
Според нея иначе няма как да се случи качеството на продукта от съдебната система, защото той зависи от работата на тези, които събират доказателствата и ги поднасят на прокуратурата и съда.
Попова заяви, че „малко й липсва“ единодействието между всички страни и институции.
преди 9 години Още не е получил инструкции от Белия дом. Без да знае дали ще го номинират от там, как да даде еднозначен отговор!? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Че кой ще гласува за тоя американофил! отговор Сигнализирай за неуместен коментар