Навлязохме в 2015 г. с по-висока минимална работна заплата, „замразени“ цени на природния газ, парното и тока, данъци, както и социални и здравни осигуровки. От 1 януари се повиши максималният осигурителен доход за всички осигурени лица от 2 400 лв. на 2 600 лв., което ще доведе и по-висок „таван“ на пенсиите - 840 лв.
В сила влязоха и други промени. А промените в пенсионния модел ще са горещата тема в първите месеци на 2015 г.
В последните дни на 2014 г. правителството обяви и своята емисионна политика за 2015 г., която предвижда пласиране на външен дълг за 6,9 млрд. лв. и вътрешен за 950 млн. лв. през новата година.
Банките пък спечелиха още 55 млн. лв. и са напът да увеличат печалбата си в сравнение с тази за 2013 г. Секторът също посрещна 2015 г. с нови предизвикателства.
Първата работна седмица за новата година ще бъде бедна откъм значими макроданни. Народното събрание все още е във ваканция, която изтича на 10 януари, а първото заседание на парламента е насрочено за 14 януари.
Понеделник (5 януари) е първият работен ден за новата 2015 г., с която започна и данъчната кампания. Още в 0,40 часа на 1 януари бе подадена първата декларация.
Във вторник (6 януари) ще се проведе общото събрание на акционерите на Индъстри Дивелъпмънт Холдинг АД.
За сряда и четвъртък (7 и 8 януари) няма предвидени събития от корпоративния и макроикономически календар на страната.
В петък (9 януари) Националният статистически институт ще публикува данни за продажбите в промишлеността, строителството и търговията през ноември.
В последния ден от седмицата ще се съберат акционерите на Софарма АД, Българска роза-Севтополис АД и Тодоров АД.
Към края на седмицата Министерството на финансите би трябвало да представи информация за държавния дълг за ноември. През септември делът на дълга в брутния вътрешен продукт нарасна до 23,2 на сто, но спадна до 22,8% през октомври. Ведомството изнася данни към 10-о число на всеки месец.
В събота (10 януари) ще заседават акционерите на Видахим АД.