Въпреки кризата българските предприятия продължават да засилват своята иновационна дейност. Това сочат данните на Иновационния индекс на българските предприятия за 2014 г. През 2014 г. 75 процента от иновативните компании у нас извършват едновременно повече от един тип иновация, като този дял на фирмите е бил 62,5% през 2009 г., обясни Огнян Шентов, председател на фондация "Приложни изследвания и комуникации", цитиран от БТА. Той припомни, че информационния сектор у нас допринася с около 5% в БВП на страната.
През последните години българските предприемачи и иновативни компании са доказали, че когато средата е подходяща, те имат какво да предложат, могат да се развиват и да добавят стойност. Компаниите могат да откриват работни места и успешно да продават иновативни продукти на международните пазари, обясни и президентът Росен Плевнелиев по време на Десетия национален иновационен форум за устойчив растеж и конкурентоспособност. За последните 10 години у нас са създадени над 30 000 работни места в сферата на информационните и комуникационни технологии, каза още държавният глава.
С подкрепата на фонда "Джереми" инвестираните 350 млн. евро "отключват" близо 900 млн.евро инвестиции в подкрепа на малките, средните и стартиращи предприятия в страната. Към момента фондът е подкрепил над 7000 проекта у нас, припомни Плевнелиев. Той посочи още, че за 2013 г. София е третата в Европа столица на предприемачеството - били са създадени 92 нови компании. Според данните преди София е Лондон с 255 компании и Дъблин с 237.
Президентът изтъкна, че за периода 2014-2020 г. значим ресурс в страната е насочен към иновативни проекти - над 250 млн. евро по ОП "Иновации и конкурентоспособност", други 250 млн. евро са планирани по ОП "Наука и образование за интелигентен растеж". Той посочи, че успехът на първата иновационна екосистема у нас "София тех парк" трябва да отключи създаването и на други - в сектор машиностроене, енергийна ефективност, нови материали и зелени технологии, както и при производство на храни и индустриите, свързани с човешкото здраве.
Според президента има вероятност да изгубим евросредства от сегашните оперативни програми. По думите му добра идея е да се опитаме да насочим средства от тях към подкрепа на малки и средни предприятия, както и към иновативни дружества. „Бъдещето и свободата не идват по тръби за газ и петрол. Свободата е в енергийната ефективност. Нека изберем бъдещето и свободата на човешкия дух и идеи, в България има много талант, нека му дадем път“, каза още Плевнелиев.
Държавният глава коментира и намеренията на правителството да замрази пенсионната реформа. Самото замразяване на пенсионната реформа не е добра новина, ако така както е обещано през март, не се вземат решителни действия за постигане на широко политическо и обществено съгласие.
„Трябва да си даваме сметка, че днес пенсиите на хората преди всичко се финансират от данъците им. Системата не е устойчива. С всяка следващата година тя става все по-разклатена, необходима е реформа – реформите означават стабилност. Най-сигурният път към нестабилност в България е да се откажем от реформи. За това аз апелирам за реформи, вярвам, че през 2015 година ще има не една, а повече реформи”, заяви още президентът.
Според него от съществено значение е и реформата в системата на правосъдието. „Няма друга като нея, нищо друго не е толкова важно колкото реформата в системата на правораздаването. Благодарен съм, че отдолу нагоре се вижда динамиката – съдии, прокурори осъзнават, че е необходима промяна”, добави Плевнелиев.
Според него вече се вижда как и главният прокурор, Висшия съдебен съвет, министърът на правосъдието и много политически лидери в парламента подкрепят това, което е добре. „Ще се радвам ако МС приеме стратегията за реформа в сектор „Правосъдие” такава, каквато беше инициирана и изготвена от служебното правителство. Още повече ще се радвам ако тази стратегия за реформа бъде приета и в НС в следващите седмици. Така НС ще даде ясна заявка, че е разбрало, че България има нужда от неотложни и смислени реформи.
Реформи са нужни в секторите правосъдие и вътрешен ред, сигурност и образование. Енергетиката пък ще взриви националната икономика, ако не бъде реформирана, заяви още Плевнелиев.
Държавният глава връчи призовете в Националния конкурс „Иновативно предприятие на годината 2014”. Награда за „Иновативни решения за устойчива енергия” получи – „ Топлик” ЕООД; „Качество на живот” - „Курабийница” ООД; „Зелена иновация„ – „БалБок Инженеринг” АД; „Устойчиво иновативно поведение” – „Мусала Софт” АД; „Иновативни дигитални игри” - „Крайтек Блек Сий”; „Социална иновация” – „Джъмпидо” ЕООД, и други.