Производството на тютюн на територията на страната ще се извършва единствено и само от регистрирани лица. Това предвиждат промени в Закона за тютюна и тютюневите изделия, публикувани за обществено обсъждане от агроминистерството.
Целта на измененията е намирането на баланс между сегашната ситуация на пълна либерализация и тоталната регулация на пазара, обясняват вносителите на предложението.
Промените предвиждат да бъде сформиран независим централизиран над-браншови орган (по модел на повечето европейски страни), който на вертикален принцип да обедини всички нива в сектор „Тютюн” - от производството до крайния продукт. Въвеждането на критерии за представителност на подобен орган създава възможност за регистрация на „Камара по тютюна”, която да бъде гарант за коректни отношения в сектора.
За справяне със задълбочаващата се тенденция за влошаване на качеството на произвеждания в България тютюн и невъзможност да се отговори на предизвикателствата на местния и световен пазар, ще се адаптират механизмите за контрол при производство и търговия с тютюневи семена към единствения официално акредитиран орган – Изпълнителната агенция по апробация и семеконтрол.
Също така, ще бъдат актуализирани и текстовете, касаещи експертите по тютюна и намесата им при независимото окачествяване на тютюна при изкупуване.
Предвижда се създаването на два нови регистъра - на производители и на търговци, с минимум критерии за включване в тях. С тяхното въвеждане ще се запълни липсата на навременна и точна информация за случващото се в сектора.
Регистърът на тютюнопроизводителите ще включва информация относно сключените договори за изкупуване на тютюн за текущата изкупна кампания. Той ще съдържа данни за планирания по договор тютюн за изкупуване и за реално изкупените количества.
Производството на тютюн на територията на страната ще се извършва само от регистрирани лица, т. е. ангажиментът за вписване на информация по договора в регистъра ще бъде задължително.
Другият регистър – на търговците, ще съдържа основната информация за лицата, които изкупуват тютюн. За вписване в регистъра ще се заявяват както годишните програми за предвижданите количества, така също и производствените мощности.
Ще се акцентира и върху регистрацията на лицата, които търгуват с непреработен тютюн, предназначен за директна продажба.
Припомняме, че кабинетът "Орешарски" също предложи законодателни промени за сектора - да бъде създадена Изпълнителна агенция по тютюна, както и регистри на производителите и на търговците. Те обаче останаха на етап "проект".