От 2000-та година насам направихме шокова реформа на пенсионната система, но тя не е в добро състояние – само за тази година дефицитът е около 3 млрд. лв. Това заяви бившият социален министър Христина Христова пред телевизия Bulgaria On Air по повод планираната от управляващите пенсионна реформа.
„Това на практика е осигурителна система, тъй като осигурителните вноски, които внасяме в определен месец, трябва да стигнат за пенсии в следващия месец. Само че те не са достатъчни, а са само 40%. Очевидно имаме сериозен проблем с финансовата устойчивост на системата“, коментира Христова.
Пенсионно-осигурителната система ще е стабилна, когато имаме икономически растеж, добре работеща икономика, устойчиви работни места и добри заплати, смята тя и препоръчва нова обществена дискусия и нов обществен договор за пенсионната система.
„Въпросът е как да имаме поносима цена на пенсионната система. Осигурителните вноски – синдикатите пак заговориха, че трябва да се увеличат. В момента пенсионно-осигурителната вноска е 30%, трудно може да се пипа тук“, смята тя.
Христина Христова одобри повишаването на минималните прагове, на които ще се осигуряват земеделските производители и тютюнопроизводителите, тъй като трябвало да има равнопоставеност.
„Увеличава се максималният осигурителен доход от 2400 на 2600 лв., като добавим увеличението на минималните прагове – това не е реформа, трябва да се направи анализ тази система ще може ли да работи в бъдеще“, препоръча тя.
Бившият социален министър припомни, че през 2005 г. дефицитът в системата е бил 250 млн. лв., при 3 млрд. лв. през 2014 г.
Негативните фактори в случая били липсата на икономически ръст, ниските заплати, високото ниво на сив сектор – 30 – 35%, и продължаващата миграция на млади хора.
„Най-важният фактор е демографската ситуация. Експертите по пенсионни системи казват, че благоприятното съотношение е четирима работещи да внасят вноски за един пенсионер, а при нас съотношението е 1:1“, каза още Христова.
Тя не е оптимист, че ще има политическа воля да се предприемат необходимите болезнени стъпки, за да се стабилизира системата.
Още видеоматериали вижте на сайта на Bulgaria On Air
преди 9 години Да, обаче за сметка на това, вчера синдикалния пенсионерски ястреб Пламен Димитров поиска още по-голяма репресия върху работещата част от населението - драстично увеличаване на осигуровки (7%) и затвор за неплащане. Ситуацията твърдо отива към "тъкмо го научихме магарето да не яде и то взе че умря". отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Не стига това ами НОИ се субсидира от бюджета с 4 милиарда на година.. т.е. работещите плащат двойно един път осигуровка друг път през данъците. И вместо тия 4ри милиарда да отидат за инфраструктура, за икономика отиват за изплащането на прекалено много пенсии/макар и малки/. 4ри милиарда на година са много пари - само с тях за една година може да се направят всички магистрали, че ще и останат, другата БДЖ може да стане слънце, третата всички пътища в страната биха могли да се ремонтират основно. .. И всичко това би създало работни места които биха могли след това да изплащат пенсии.. но със сигурност не и на толкова много - една голяма част от тях - са здрави и прави пенсионери на 45-50 години с максимална пенсия, други са пък богати хора... Някои ще кажат ама пенсията не зависи от това дали си богат или не.. ами би трябвало да зависи, щото пенсионната ни ситема е солидарна.. Та нещо не ми се връзва един работник с 500 лева заплата да изплаща солидарно пенсията на някой богат човек. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години При толкова много пенсионери и толкова малко работещи.. няма как да е добре. И все по-зле ще става. отговор Сигнализирай за неуместен коментар