Газовият оператор „Булгартрансгаз“ започва в началото на следващата година детайлни проучвания за изграждането на интерконектор с Турция. Това заяви изпълнителният директор на компанията Кирил Темелков, цитиран от БТА.
Според него в момента има голям напредък при строителството на реверсивната газова връзка с Турция.
Европейската комисия наскоро одобри финансиране на предпроектното проучване като за целта ще отпусне 190 хил. евро. Тъй като проектът е от общоевропейски интерес, ще се кандидатства поетапно за финансиране и на следващите дейности по изпълнението му, каза още Темелков.
Припомняме, че вече една година продължават активните преговори между България и Турция за изграждането на газопровод, чрез който може да се намали зависимостта на страната ни от доставките на газ единствено от Русия. България има и сключен договор с азербайджанската държавна компания SOCAR за доставки на синьо гориво. Очаква се първите количества природен газ да достигнат до нас през 2019 г.
В същото време за пореден път се отлага пускането в експлоатация на газовата връзка с Румъния между Русе и Гюргево. Очакванията на „Булгартрансгаз“ са, че връзката може да бъде завършена до края на годината. Първоначалните срокове за изграждане предвиждаха газопроводът да бе завършен още в началото на 2014 г. Технически проблеми и разкъсване на тръбата под Дунав обаче забавят сериозно строителството. Имаме уверението на строителя, че до края на тази година ще бъде решен проблемът, обясни Темелков.
"В момента все още се очаква скъсаната тръба да бъде извадена и след това да се положи нова. След решаване на този технически въпрос са необходими до две седмици, за да бъде приключен окончателно обектът", убеден е Темелков. Той припомни, че цялата нужна инфраструктура вече е монтирана, като се очаква единствено прокарването на газопровода.
В средата на следващата година се планира да бъде направено и резервно трасе на този газопровод, както се изисква по стандартите за такива инфраструктурни съоръжения.
Темелков припомни, че газопроводът ще е реверсивен. В момента обаче единствено Румъния може да получава природен газ по него. Причината е, че румънската страна не е изградила компресорна станция на своя бряг, за да се доставя синьо гориво към България. Този проект е предвиден в бъдеще, но не е ясно кога ще бъде изпълнен.
преди 10 години Започваш с въпрос на който знаеш отговора.Законодателството в ЕС иска междусистемни газови връзки към всички съседи от ЕС за да не може която и да било страна от ЕС да зависи само от един тръбопровод и един доставчик.Мисля това е в интерес на всички, особено на страните от Източна Европа, които все още са поробени от Газпром. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години А за какво е тази тръба, щом като България няма да може да получава гориво ?? Защо тази компресорна станция не е в пакет със строежа на тръбата под Дунава ? Тази станция трябва да бъде финансирана и изградена от нас, защото е само в наш интерес. Очаквате румънците да свършат нашата работа. Те само ще издадат разрешителните за строежа, другото е Българска работа.Да припомним че налягането в нашата газова мрежа е по-високо и оттам се налага нагнетателна станция , която от Румъния да го вкара при нас. отговор Сигнализирай за неуместен коментар