Незаконният добив на дървесина в България е около 1 млн. кубика годишно. Това каза агроминистърът Десислава Танева пред "Нова телевизия".
Припомняме, че според анализ на WWF за 2006-2013 г., годишният обем на незаконната сеч достига 0,5 - 2,4 млн. куб. м, или една четвърт от общия добив. Природозащитниците твърдят, че сивият сектор в горското стопанство генерира приходи за над 100 млн. лв. годишно.
Министърът не се съгласи с техните данни, но все пак заяви, че и 1 млн. кубика годишно е огромно количество.
В събота Десислава Танева съобщи, че 173 мобилни контролни екипа ще следят за незаконна сеч. Освен това отсечените трупи ще се маркират с пластмасова пластина.
Днес тя поясни, че тепърва ще се види ефектът от тази дейност. Ще има и изненадващи командировки на екипите, които са от двама души, от една област в друга. Екипите ще бъдат на денонощен режим на работа, потвърди министърът.
Заради намаления бюджет на Изпълнителната агенция на горите през 2014 година са направени по-малко проверки. Освен това Танева отчете като проблем, че доходите на проверяващите били по-ниски, отколкото на персонала в горскостопанската дейност. Като ориентировъчна заплата министърът посочи около 500 лева.
До началото на следващата година се предвижда да бъдат въведени единна информационна система и електронен превозен билет, който ще се ползва във всички горски стопанства. Дървесината пък ще бъде маркирана с пластмасовите пластини. Очакваната цел е приходите на държавата от тази дейност да се увеличат с 20%, заяви Танева.
По повод скандала „19/45“ - корупционна схема, за която лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов сигнализира, докато беше в опозиция като заяви, че на 19-о число всеки месец шефове на горски предприятия давали по 45 000 лв. на ръка на зам.-министър на земеделието, Танева каза: „Ако трябва да бъда откровена, много би ми се искало това да е била партенка, независимо, че тогава управляваше основният ни политически опонент. Но тъжната истина е, че подобна практика в горския сектор и в мениджмънта на отделни горски предприятия е публична тайна“.
Десислава Танева допълни: „Ако трябва да бъда откровена, аз съм получавала дори и допълнителни сигнали как са събирани съответни суми“. Тя призова директорите на предприятия да сигнализират съответните органи, ако някой им иска определени суми.