Затварянето на Корпоративна търговска банка (КТБ) и отнемането на лиценза ѝ няма да повлияят на икономиката и на банковата система, защото КТБ никога не е оперирала като нормална банка и няма важни икономически връзки. Това коментира в интервю за БНР икономистът Стив Ханке, известен като "бащата“ на валутния борд у нас.
По думите му всъщност КТБ никога не е била банка, а огромна машина за обезценяване на активи и влошаване на икономиката.
„Трябваше да отнемат лиценза отдавна. Моето заключение е, че КТБ всъщност никога не е била истинска банка, не е функционирала като такава, така че напълно приветствам отнемането на лиценза ѝ. Това, което трябва да бъде направено сега, е да бъдат установени хората, които са теглили заеми от банката и не са ги върнали. Те със сигурност трябва да бъдат преследвани от закона. Колкото се може от тези пари трябва да бъдат върнати и да бъдат дадени на Фонда за гарантиране на влоговете“, каза той.
Второто нещо, което веднага трябва да бъде направено, е да бъдат върнати парите на хората с гарантирани депозити, допълни икономистът.
Ханке не се ангажира да коментира кой трябва да носи наказателна отговорност, защото не познава в детайли българското банково законодателство. Според него обаче от гледна точка на административната работа, има вина от страна на БНБ като регулатор. „Трябвало да четат по-внимателно документите и да знаят, че Корпоративна търговска банка всъщност не е банка“, каза той.
Икономистът е на мнение, че трябва да се публикуват повече данни за банковата система. По думите му от информацията, която БНБ оповестява в момента, той не може да направи анализ за състоянието на банките в България. Освен това данните излизат много късно, допълни той.
„Данните за банковата система, които БНБ публикува, са като една голяма кошница с ябълки и ние можехме да заключим, че средното състояние на ябълките в кошницата е добро, дори много добро. Проблемът е, че не може да се види, ако има гнила ябълка. А гнилата ябълка беше КТБ“, коментира Ханке.
Най-добрият начин за попълване на Фонда за гарантиране на влоговете с достатъчно средства за изплащане на гарантираните депозити на вложителите в КТБ е с трансфер от фискалния резерв, смята Ханке. Той допълни обаче, че сумата трябва да бъде стриктно проследена и използвана единствено за изплащане на парите на вложителите.
„В крайна сметка нали затова е фискалният резерв, да го използваме за черни дни и критични ситуации“, коментира той. След това обаче Фондът за гарантиране на влоговете трябва да възстанови сумата във фискалния резерв.
Според Ханке България не трябва да влиза в Европейския банков надзор.
„Това ще бъде голяма грешка, защото фактически се прави признание, че БНБ е некомпетентна да се справи сама, а има нужда от помощ от Брюксел. В исторически план вече сме виждали, че Брюксел не решава проблемите в България. България има свои собствени проблеми и трябва да ги решава. Брюксел единствено може да ги влоши“, заяви той.
Икономистът смята също, че България не трябва да влиза и в еврозоната. „Винаги съм твърдял, че влизането в еврозоната ще бъде голяма грешка за България. Причината за това е валутният борд, който осигурява дисциплина във финансовата система на страната и стабилна валута. Ако влезете в еврозоната, ви чака съдбата на Гърция и Кипър“, коментира той.
Ханке коментира и очертаващият се бюджетен дефицит. По думите му „истинският тест за новото правителство ще е дали ще може да свали дефицита достатъчно бързо. От това ще се разбере дали то ще може да работи или не“.
Всичко за КТБ четете тук
Свързани компании:
преди 10 години И микРО икономист. заслужават същия "по-здрав" !!А за финансистчеТАТА .... още по- .... ! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Супер си го КАЗАЛ....... АДМИРАЦИИ...... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Най-после откровение от ,,таткото на валутния борд,,(а къде е мама?!?!?) КТБ не била банка..А по стандартите на БНБ и др. другари,тя беше майката на банките,нали? И затова смятам,че някакъв Ханке не е капацитет,а плъх-теоретик на който бе даден шанс да експериментира върху нас докъде може да стигне човешко същество,лишено от елементарни нужди !!! Ако борда беше лекарство,щяхме да го видим в поне една англосаксонска държава с финансови проблеми,нали? Но най-важното е макрорамката,нищо че клошарите са повече от държавните служители....С две думи: Борда(геноцида) работи! П.С. Поздрави на всички макро икономисти!!! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Много обективна и точна оценка. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Много обективна и точна оценка. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години по принцип е прав че европейския банков надзор никого не е оправил и само вдъхва фалшив респект, който по-скоро ще ни навреди от колкото ще помогне ако не си помогнем сами, но за спокойствието, доверието и надеждноста на цялата ни банкова система ми идва малко в по-вече отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Че БНБ има вина вече знаят и кучетата....след изявлението "Цялата банкова система, в това число и КТБ са стабилни"....стана ясно, че КТБ хич не е стабилна, сега остава да повтарят, че останалата банкова система е стабилна, а дало това е вярно и зали някой ще продължи да им вярва е доста спорно! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Този Ханке комай почва да го тресе шубето за съдбата на недоносчето му, наречено валутен борд. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Сега един през друг ще се бият да повтарят тази "мантра"-визирам заглавието на статията...Но доверието вече не могат да върнат ... отговор Сигнализирай за неуместен коментар