Убеден съм, че след още 25 години, освободени от менгемето на днешното повърхностно и стеснено мислене, бъдещите поколения ще оценят това, което правим днес, обяви президентът Петър Стоянов (1997-2002 г.) на пресконференция в рамките на инициативата "25 години свободна България".
Бившият държавен глава призна, че хората днес ще дадат различна оценка на прехода след 1989 г., когато започнаха демократичните промени - едните ще си спомнят за комунизма заради прословутите ред, сигурност и липса на безработица, а другите - заради липсата на свобода и концлагерите, "които правеха живота на чувствителните хора унизителен“.
"Проблемът с прехода е, че във вида, в който той се разви в последните 25 години, почти няма видими ярки и дефинирани защитници“, посочи Петър Стоянов. Според него тези, които са били тясно свързани с бившия комунистически режим, са недоволни от прехода, смятайки, че той е направен от "лошите" седесари, които са докарали България до сегашната ситуация.
И обратното - хората, които са били възпитани в антикомунистическо мислене, имат своите основания да са недоволни от прехода, защото смятат, че преходът се прави със същия ентусиазъм и оптимизъм от хората, които строяха комунизма преди 1989 година.
"Поради това този преход буди недоволство в много български граждани, основно в неговата икономическа част“, посочи президентът. Той обаче бе категоричен, че независимо от всичко, рухването на комунизма в България и приобщаването на страната ни към новия цивилизационен модел е огромен исторически успех за България.
"Днешните оценки за прехода, колкото и противоречиви да са, колкото и да се инспирира от част от българските медии посткомунистическа носталгия, аз съм убеден, че след още 25 години, освободени от менгемето на днешното повърхностно и стеснено мислене, бъдещите поколения ще оценят това, което правим днес“, заяви Петър Стоянов.
Инициативата "25 години свободна България" се реализира под патронажа на президента Росен Плевнелиев.
Още политически новини четете в Dnes.bg
преди 9 години В BG никой нищо не може да оцени нормално, защото информацията непрекъснато се манипулира, укрива, изопачава, фабрикува се нова и т.н. Една от системните грешки на прехода е фаталната системна грешка 'Мълчанието на Варана' - информацията за миналото беше систематично и старателно заметена, за да не може да бъде обективно оценена. Истината беше подменена с абсолютна дезинформация, лъжи, клевети и манипулации, имащи за цел да канализират агресията от справедливия гняв на населението нявсякъде другаде, но не и там закъдето се беше запътил. Дезинформация и пропаганда, които може и да нямат кой знае какво общо с действителността, обаче пък са много удобни за манипулации и за запазване на статуквото. И повечето предпочетоха сигурната мизерия пред несигурната възможност за забогатяване, сигурната духовна нищета пред несигурното творчество и предприемаческа инициатива, сигурният рекет на сънародници пред несигурността да си човек с достойнство и да разчиташ на собствените сили, знания и умения отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Ще го оценяват, да.Стига да имат разум.Преди малко по новините даваха, че повечето днешни младежи не знаят какво означава падането на берлинската стена и освобождението от комунизма. Един социолог коментира, че положението е така, защото са получили свободата си наготово. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Г-н Президент, Българите винаги ще оценят дезертьорите които не работят за България. Много са българските управници, българските продажници. Те продават и майка си и баща си, само да се докопат до "Солунската митница", както Вие направихте. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Да, щото в учебниците по история ще пишат свободни съчинения.Иначе да ви се*а на 20 годишния преход.Дето имаше един виц:В края на мандата правителството каза "Вече живеем по-добре"А хората им отговорили: "Блазе ви" отговор Сигнализирай за неуместен коментар