Модернизация на армията няма как да стане без българската индустрия и наука и без взимане на заем, заяви министърът на отбраната Велизар Шаламанов на днешната дискусия "Рискове и стратегически избори пред България", информира БТА.
„Ако някой си мисли, че по годишната бюджетна процедура с между 0 и 5% капиталови разходи България ще успее да подмени своето оборудване от времето на Варшавския договор - това няма да стане“, каза Шаламанов.
Той посочи, че Българската армия се е превъоръжавала няколко пъти в миналото, а всеки път това е ставало с голям държавен заем и с ангажиране и даже създаване на българска отбранителна индустрия, която да може да поддържа този процес и въоръжение.
Дошло е време да се вземе това стратегическо решение, добави министърът, като се съгласи с прозвучали на дискусията тези, че не можем да разчитаме само на колективните системи за сигурност, ако нямаме принос и ако не участваме във формирането им, а по думите му можем да участваме в него, само ако имаме принос.
„Това не може да бъде взето като решение в кабинет, защото става въпрос за много пари и трябва да има подкрепа от гражданите, от индустрията, от всички въвлечени“, добави министър Шаламанов.
Припомняйки различните реформи в армията преди години, Велизар Шаламанов посочи, че всички опити да се върви към интегриран сектор за сигурност се натъкват на нежеланието МВР и специалните служби да извършат такава всеобхватна реформа, каквато беше осъществена в сферата на отбраната в рамките на процеса на присъединяване към НАТО.
По думите на министъра, за съжаление, ЕС със съответната преговорна глава за правосъдието и вътрешните работи не е могъл да създаде необходимия механизъм, който да стимулира такива реформи.
„МВР си остана нереформирано, в момента МО е под 40 000 души, МВР е 60 000, ако не се лъжа. Бюджетът му е доста по-голям и продължава да иска още и още хора, а всеки път, когато гражданите имат реална нужда от защита, факсовете отиват в Националния военен команден център, за да изпрати армията, която пък е под 30 000, свои екипи и със старото оборудване да помага“, коментира министър Шаламанов.
"Това е толкова жесток проблем, че ако не се адресира скоро, имаме сериозна опасност секторът за сигурност да стане неуправляем", заяви той.
преди 10 години еми сега е момента хем заем да ни продадат хем "нужното ни оборудване за самозащита" и фашистите ще са си добре и техните роби в заводите... работниците им исках да кажа и хем ние ще сме си защитени и ще спим като къпани след 13 часовият ни работен ден в 6 дневната ни раб седмица и ще си имаме причина да си работим още дъъълги години щото още заемчета имаме да изплащаме и лихвички на СБ, МВФ, Тлъсти инвеститорчета в наши ценни книги и Пентагона ще е щастлив и ще сме още един таргет в играта на котка и мишка на "сиперсилите" и живота ако не е прекрасен за нас българите..... що ли чезнам постоянно и намаляваме .... нещо не е у ред тая българска стакмистика....... при толкова свобода, либерализъм, възможностти, кпуитализъм, фашизъм, предпиемачество и качество.... ех чудеса отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години България има 1,6 милиона работещи мъже от тях 60 хиляди ченгета, 40 хиляди военни 100 хиляди работещи като охрана т.е. на всеки 8 работещи мъже се пада по един дето ни охранява от нещо, ми как останалите мъже да изкарат парите на 200 хиляди действащи и 200 хиляди пенсионирани охранители? Айде някой да ми отговори на тоя въпрос. Пък после да се мисли за техника и т.н. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Казано е, който не храни своята армия ще храни чужда. Превъоръжаването може да тласне икономиката на България при няколко условия:- да има точна стратегия как трябва да се превъоръжи армията, като се вземе предвид нашите съседи, а не само изискванията на НАТО. Тоест да има наистина полза за нашата сигурност;- да не се купува оръжие втора ръка. По - добре сега да се вземе ново, което е "върха на сладоледа" и да се използва за дълъг период от време, а не след 5 -10 години пак да се превъоръжаваме и през това време да се дават луди за ремонти;- да се ползват местните предприятия, като се наблегне на нови разработки. Така освен работните места, ще може да се продава и продукция навън и да има валутни постъпления в страната. Пример - Марс Армор (българска ;фирма, която е водеща при бронираните жилетки). - ако ще се взема външно оборудване, задължително една част от него да се произвежда в България. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Факт - не е нормално да има повече милюцюнери отколкото армия. отговор Сигнализирай за неуместен коментар