Сложната метеорологична обстановка и снегът оказват негативно влияние при жътвата на зърнените култури, както и на сеитбата. Има региони в страната, където слънчогледът още не е прибран, а тепърва предстои прибирането на царевицата.
Това каза пред журналисти Румяна Ангелова, председател на УС на Националната асоциация на зърнопроизводителите, по време на форум на Института за аграрна икономика.
Румяна Ангелова посочи областите Видин, Монтана, София, Враца, Пловдив и Пазарджик – там фермерите съобщават, че не могат да приберат царевицата. Падналият сняг по думите й ще навреди на слънчогледа, но не и на царевицата.
„Със сигурност ще има забавяне при сеитбата през есенната кампания по-скоро там, където е предвидено след царевицата да се засее пшеница. Сега е краят на октомври, според добрите практики трябваше да сме засели“, коментира тя.
„Цените на царевицата на този етап са по-ниски от миналогодишните – тя се търгува в диапазона 210 – 230 лв./т. В момента преработвателите на масла дават по-добри цени за слънчогледа от износителите и цените са 520 – 530 лв./т, а ако производството е близо до преработвателно предприятие – и 540 лв./т. Пшеницата се търгува за около 300 – 320 лв./т“, каза председателят на УС на НАЗ.
Ангелова допълни, че зърнопроизводителите, които могат да си го позволят, задържат реколтата, но точно сега секторът се нуждае усилено от оборотни средства. Тя обаче е категорична, че при сеитбата секторът няма да пренебрегне нито една операция, за да се спестят пари.
„Качествената пшеница беше прибрана преди дъждовете, тя остава на вътрешния пазар и се купува на малко по-висока цена в сравнение с фуражната“, допълни Ангелова.
След като в началото на годината беше въведено обратното начисляване на ДДС за зърнените култури, срещу което браншът сериозно недоволстваше, днес Румяна Ангелова отчете, че въпреки притесненията на сектора се е оказало, че държавата възстановява в срок данъка.
„Тази мярка обаче не достигна планирания от управляващите ефект. Те очакваха едни пари да влязат в бюджета, но не бе достигната очакваната от тях стойност. Така доказахме, че кражбите на ДДС не се извършват от земеделските производители“, обобщи тя.