Причината за нарастването на дефицита в осигурителната система са грешните политически решения в последните години. Те се изразяваха в намаляване на осигурителните вноски, в по-облекчен режим по отношение на плащанията на вноските и в удължаване на преходните периоди за ранно пенсиониране и разширяване на броя на хората, които имат право на ранно пенсиониране.
Това заяви в ефира на Bulgaria On Air служебният вицепремиер и министър на труда и социалната политика Йордан Христосков.
По думите на служебния министър пенсионната реформа е един от петте приоритета, с които трябва да се заеме следващото правителство, тъй като дефицитът на общественото доверие нараства с всяка следваща година.
"На практика 2014 г. е загубена, защото беше спряно нарастването на възрастта", отбеляза Христосков.
Според него не само увеличението на възрастта обаче е реформа. "Разчетите показват, че дефицитът в осигуряването като процент от брутния вътрешен продукт през 2015 г. ще бъде 2,6%, през 2016 г. – 2,7%, което почти е равно на онези 3% допустим дефицит въобще в консолидирания бюджет по критериите на Маастрихт. Тоест дългово финансиране може да се използва само за попълване на дупки в осигурителната система", коментира той.
"Държавата винаги ще се намесва, защото имаме обективни демографски процеси на застаряване на населението. В България имаме и още един проблем – емиграцията, поради която се влошава баланса между работещи и пенсионери", изтъкна министърът.
Йордан Христостов заяви още, че експертите на министерството са заложили няколко варианта за попълване на бюджета на НОИ, водени от изискването промените да бъдат социално приемливи и едновременно с това – прогнозируеми.
"Хората трябва да знаят какво ги очаква в следващите години. Степента на социална поносимост естествено зависи от икономическата ситуация в страната. При по-добро развитие на икономиката ще има един по-твърд вариант на увеличение на възрастта, при който по-бавното нарастване на пенсиите би било по-поносимо, защото семействата ще имат доходи. Ако обаче сме в една по-тежка ситуация, тогава ще се предприемат социално по-поносими варианти", коментира Христосков.
Цялото интервю със служебния вицепремиер и министър на труда и социалната политика вижте във видеото!
преди 10 години Отн.:'причините за нарастване на дефицита в осигурителната система'Изобщо не са само политически решения-причините са тотално сбъркани представи за социална политика от десетилетия наред, с които се поощряват хора, които нищо не знаят, нищо не могат и нямат и намерение да допринасят нещо за просперитета на това общество, а само искат от системата и се чудят как да се увесят повече, и същевременно непрекъснато се набиват камшиците на хора, които се мъчат да излязат от блатото.Така както е направена в момента системата от социални помощи разказва фамилията на перспективата за икономически растеж -не стимулира нито тези, които вземат помощи да допринасят с нещо за икономически растеж, нито тези, от които непрекъснато трябвало да се взема все повече и повече (като %) за да се запълвала някаква черна дупка в социалната политика?По начина по който се води тази 'социална' политика и 200% да станат осигуровките дупката никога няма да бъде запълнена и ще става все по-широка и все по-бездънна отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години и кой го казва???....*** като тебе дето за четвърт век опразниха БГ с лакомията си...ЕС е социален проект, но БГ е единствената НЕсоциална държава в него. Кога БГ е губила над 2 млн. българи????...в коя война???...това от "поносими социални варианти" ли е????...*** като тебе обезлюдиха БГ, вие сте чума невиждана, не чувана и през турско....***... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години грешката Христосков за сега е само грешка и предизвиква само протести, но ако стане законодателна грешка тогава направо да емигрира на часа... отговор Сигнализирай за неуместен коментар