Използването на балнеоложкия потенциал в България все още е непълноценно. Това каза д-р Татяна Ангелова - председател на Българската асоциация по физикална медицина и рехабилитация, на международна конференция по балнеология във Велинград, цитирана от БТА.
По думите й здравната реформа в България е довела до преструктуриране на санаториумите и ги е превърнала в специализирани болници за рехабилитация. Те са станали търговски дружества, с което е загубен медицинският им профил, посочи тя.
Според д-р Ангелова използването на минералните води за профилактика и за рехабилитация ще има все по-голямо значение в здравеопазването ни. Тя смята, че младите лекари трябва да бъдат насочвани към специализация в областта на балнеологията и рехабилитацията.
В България има около 500 минерални водоизточници с общ дебит над 5000 литра в секунда. Това разнообразие на води, в съчетание с благоприятен климат, може да постави балнеолечението на полагащото му се място в системата на здравеопазването и българската икономика, отбеляза д-р Татяна Ангелова.
В четиридневната конференция участват повече от сто български лекари. Сред лекторите са водещи специалисти от Португалия, Франция и Турция. Те ще представят идеите за развитие на балнеологията в своите страни и възможностите за лечение на различни заболявания.