Експерти от Центъра по заразни и паразитни болести заедно с Българския лекарски съюз се присъединяват към инициативите на Световната медицинска асоциация (WMA) за организирането на противогрипна кампания сред лекарите и останалите медицински специалисти, съобщават организаторите на кампанията.
Целта на кампанията е за профилактика на грипа сред медиците и за да се повишат знанията, че грипът е най-сериозен сред острите респираторни заболявания с опасността от тежки усложнения, каза директорът на центъра по заразни и паразитни болести проф. Тодор Кантарджиев, директор на Националния център по заразни и паразитни болести.
Той каза, че в България само 2% от хората са си поставили противогрипна ваксина миналата година. За сравнение, в Холандия 70 на сто от населението се ваксинира. По негови думи тази зима не се очакват различни грипни щамове спрямо 2013 г., дори противогрипната ваксина е със същия състав като миналогодишната.
„Ще помислим върху вариант за разговори с работодатели и с Министерството на здравеопазването да осигуряват безплатни противогрипни ваксини за медицинските лица“, каза старши експертът на Българския лекарски съюз д-р Димитър Петров.
У нас няма данни колко медицински специалисти си поставят противогрипни ваксини. За сравнение, в САЩ над 70 на сто от лекарите и медицинските служители се ваксинират. У нас задължително ваксинират целите си екипи ВМА, Инфекциозна болница и още няколко болници в страната. Кантарджиев цитира данни от проучване в САЩ, според което се предполага, че 1/4 от медицинските служители имат контакт със заразени от грип по време на сезона на болестта.
Заразените с грип през 2013 година са били повече в сравнение с предходните три години, каза проф. Нели Корсун, завеждащ Националната референтна лаборатория "Грип и остри респираторни заболявания". Случаите с настъпили усложнения и последвали хоспитализации също са били повече, като е имало и 10 смъртни случая.
Противогрипната ваксина не е задължителна, но специалистите съветват хората да се ваксинират. От 27 до 29 октомври в болници в София, Пловдив и Варна се организират информационни дни за ваксинации за медицински специалисти.
Сезонният грип често се бърка с обикновената настинка, а това е сериозно и дори понякога и животозастрашаващо заболяване, особено за хората от високорисковите групи - децата, бременните, възрастните над 65 г., хората с хронични заболявания и медицинските специалисти, сочат данните на Националния център по заразни и паразитни болести.
Според Световната здравна организация между 5 и 15% от населението страда от грип по време на епидемии; между 20 и 30% от децата по света се разболяват от грип всяка година. СЗО посочва, че всяка година по света поради усложнения от грип тежко се разболяват около 3-5 милиона души, а умират между 250 000 – 500 000. Въпреки това заплахата за общественото здраве сериозно се подценява. Грипът причинява около 12% от отсъствията от работа по света. В САЩ директните разходи (т.е. медицинските разходи) за грип надхвърлят 10 милиарда долара всяка година.