След големия интерес, който бизнесът декларира към програмите за младежка заетост на Агенцията по заетостта, фирмите дадоха и сериозна заявка за участие по проекта „Подкрепа за заетост”, съобщават от Агенцията.
Преди седмица работодатели подадоха заявки за разкриване на над 10 хиляди работни места за младежи. В последните три седмици пък са приети заявки за разкриване на над 21 500 работни места за „Подкрепа за заетост”.
До края на октомври 5 хиляди безработни ще бъдат включени по проекта, очаква се финансиране да получат още 3 хиляди работни места. Първите рамкови договори с работодатели вече са подписани, отчитат от държавната агенция.
По тази програма работодателите имат ангажимент да осигурят на назначените безработни лица обучение по ключова компетентност и наставничество от служител на фирмата с цел по-бързо усвояване на знания и умения, необходими за конкретното работно място.
Комитетът за наблюдение на Оперативната програма „Развитие на човешките ресурси” реши през септември да отпусне допълнителни средства в размер на 30 млн. лева за „Подкрепа за заетост”. Средствата са насочени към работодатели от реалния сектор, които разкриват работни места в сферата на индустрията и на услугите.
Към заявените работни места се насочват регистрирани в бюрата по труда безработни, като с приоритет са продължително безработните лица, младежите до 29 години, хората над 55-годишна възраст и роми.
„Подкрепа за заетост” по Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси” стартира през 2012 година с бюджет от 80 млн. лв. От август 2012 година до момента по програмата в обучение и заетост са включени общо над 32 хиляди безработни. Сключени са договори с над 5 400 работодатели.
Тази програма дава възможност на работодателите да получат пълна субсидия за възнагражденията на всяко наето безработно лице за период от 6 до 12 месеца. За работодателите от реалния сектор тя е в размер на минималния осигурителен доход за съответната икономическа дейност и квалификационна група професия, а за работодателите от публичния сектор – 380 лв. Освен заплатите и осигуровките се плаща и за наставниците, които получават за период от шест месеца 50% от минималната работна заплата.