Имаме достатъчно електроенергийни мощности, които могат да осигурят пазара през зимния период, коментира енергийният експерт Йордан Йорданов пред БНР. Според него обаче това не трябва да успокоява политиците и стабилизирането на енергетиката трябва да е във фокуса на новото българско правителство.
Йорданов посочи, че всяка криза поставя на масата проблеми и се върви към тяхното бързо разрешаване. У нас обаче от години се говори за диверсифициране на източниците и изграждане на газови връзки със съседните страни, за каквото ни съветва и последният доклад на Европейската комисия. Реалните действия обаче се бавят.
Съобщението, че има пробив между Русия и Украйна по отношение на доставките от природен газ не трябва да ни успокояват, коментира още Йордан Йорданов и препоръча новото правителство да не отлага за след зимата тежките решения за енергетиката и стратегия за развитието на сектора.
Според него едно от решение за кризата в системата са малките модулни реактори, които да се инсталират в ядрената ни централа. Те могат да се окажат важни в решението на проблемите с производството на енергия от възобновяеми източници.
Технологията доскоро се е използвала само във военната и космическата индустрия. В последните години обаче тя се развива и България вече закъснява в нейното внедряване, смята още Йорданов.
Енергийният експерт определи като „слаб ПР” ситуацията около последното плащане на АЕЦ „Козлодуй” към Westinghouse и няма нищо притеснително, а е било необходимо да има повече прозрачност за действията на ръководството на ядрената централа.
Припомняме, че в последните дни духовете на обществото бяха разбунени от съобщение за превод на 7 млн. лева от АЕЦ "Козлодуй" към Westinghouse. Подозренията бяха, че става дума за плащане, което ще ни обвърже с изграждането на нов блок в ядрената ни централа.
Новината предизвика незабавна проверка от страна на Министерството на икономиката и енергетиката, която показва, че плащането е регулярно и свързано с дейностите по удължаване на живота на пети и шести блок в АЕЦ „Козлодуй”.
преди 10 години Отн.: заемането с енергетикаТова с енергетиката е 'срок постоянен' и не само правителството трябва да се заеме, ами не е зле и народът да се позаеме малко с енергетика и като начало може да започне енергийно да се ограмоти: с какъв съд и по какъв начин едно и също количество вода може да се стопли с най-малко енергия; колко са утечките на ток от 100-год. готварска печка и хладилник; ами електрическата инсталация в дома и сградата-колко са излишните умопомрачителни завои и снадки, от колко десетилетия не са подменяни контакти и електрически ключове. Какво да кажем за осветлението-колко крушки от по 120 W в затлачени от прах полюлеи има в жилището и докога може да си позволим прахосване на енергия. Топлофикация е друг случай-там каквото и да се топлоизолира ще ти се изпраща все по-голяма сметка. Ако се погледнат сметките от последните години може да се види, че Топлофикация доставят вече и енергията от Слънцето или поне я осребряват в своя полза, като фалшифицират ср. мес. температура. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Няма какво да им напомняте - първото нещо,с което новите крадци ще се захванат е енергетиката.Да има нещо друго,с което всички досегашни крадци да не са се хващали?Така,че "традицията" за разфасоване на енергетиката ще продължи.ПРОДЪЛЖАВА И ТРАДИЦИЯТА,ОВЧИЯ НАРОД ДА ПОСРЕЩА НОВИТЕ/СТАРИ КРАДЦИ,КАТО ПОРЕДНИТЕ СПАСИТЕЛИ . отговор Сигнализирай за неуместен коментар