Правят се опити за незаконно отнемане на лиценза на банката, посочват в специално изявление до медиите временно отстранените от длъжност изпълнителни директори на Корпоративна търговска банка АД (КТБ).
В тази връзка те са отправили писмен сигнал до всички парламентарно представени партии, до служебния министър-председател и до министъра на финансите, до Комисията за финансов надзор, с копие до Българска народна банка (БНБ).
"Влошаването на състоянието на активите е в резултат от начина, обхвата и обема на провеждания специален надзор и е следствие от забавянето на набелязването и привеждането на реални оздравителни мерки от страна на БНБ и квесторите", отбелязват от отстраненото ръководство на банката.
По думите им докладът на квесторите за текущото състояние на КТБ, в това число и на величината на собствения ѝ капитал, е показал, че "банката е жизнеспособна и годна да осъществява банкова дейност, което изключва прилагането на мерки, различни от оздравителните".
Според тях "недопустими се явяват мерки по отнемане на лиценз на банкова институция, чийто статут като "работещо предприятие" в нейното "текущо състояние" показва положителен собствен капитал към датата на доклада на квесторите по чл. 121 от Закона за кредитните институции (ЗКИ)".
От отстраненото ръководство на банката заявяват още, че за да бъдат създадени реални условия за оздравяване на КТБ АД, е необходимо БНБ, в рамките на законовата си компетентност, да постанови решения за премахване на рестрикциите и за прилагане на предложените с предходно тяхно писмо до БНБ мерки, както и други по преценка на централната банка.
Всичко за КТБ може да следите тук
Свързани компании:
преди 10 години Ефективна осъдителна присъда за Искров и целия ръководен състав на БНБ!Круме,ела да въведем законите ти отново,че сега във Велика България няма никакви. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Ми кво да праи завалийката кат Дуганя тъй муй поръчал отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Според ЗАКОНА БНБ може да отнеме лиценза на КТБ, ако тя загуби капиталова адекватност в рамките на ЕДИН месец от поставянето й под особен надзор. При по-голям срок се смята, че фалитът на банката може да е причинен от намесата в работите й. Та Искрата здраво е нагазила в киреча и сега иска със задна дата да променя закони, защото КТБ, въпреки целия тормоз, не ще да изпада във фалит. Лошо, Седларов, много лошо. отговор Сигнализирай за неуместен коментар