Около 20 хиляди души от МВР ще бъдат ангажирани в изборния ден на 5 октомври, съобщи служебният министър Йордан Бакалов по БНР.
По думите му не може да има притеснения по отношение на охраната в изборния ден, като в същото време уточни, че по отношение на оперативната работа и противодействието на купуване на гласове нещата са малко по-сложни, защото трябва да има и доказателства, които да са годни за съд, или да има превенция, за да няма възможност за купуване и продаване.
„За голямо съжаление, се организират групи, които купуват и продават гласове, но мога да кажа, че МВР ще продължи да следи тези процеси, включително и след изборите, т.е. до обявяване на изборните резултати от ЦИК вероятно в сряда, защото имаме информация, че ако сега си дал определена сума, след изборите може би ще се даде и останалата по-голяма част“, обясни служебният министър.
Според него мерките на МВР ще дадат резултати, защото не само че са предупреждавани потенциалните купувачи на гласове, но срещу някои от тях има и досъдебни производства.
„При всички случаи няма да е както досега МВР да е само наблюдател“, закани се Бакалов.
Има по-рискови райони и секции, където полицията е концентрирала сила, а и ще бъдат използвани всички оперативни методи, за да се пресече порочната практика на купуване на гласове, увери още той.
Бакалов посочи, че има информация за политици, които са замесени в купуването на гласове, защото в крайна сметка те са крайните купувачи.
„Имаме определена информация в определени посоки за определени лица, но така или иначе всичко това, след като не е облечено с доказателства, няма как да го твърдиш“, обяви Бакалов.
Той се оплака, че заради бежанците на границата с Турция има 8 РПУ, в която стоят полицаи, вместо да охраняват обществения ред в някоя от областите на страната.
„Проблемът от гледна точка на охраната е много сериозен, разходите също са сериозни, защото това струва около 2 млн. на МВР всеки месец, което означава, че политически решения трябва да се вземат по най-бързия начин“, призова той.