IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Бизнесът иска увеличението на осигурителните прагове да мине през тристранка

Социалният министър вече обяви, че ще наложи административно повишение на праговете

11:02 | 26.09.14 г. 3
Бизнесът иска увеличението на осигурителните прагове да мине през тристранка

Бизнесът настоява въпросът за повишаването на минималните осигурителни прагове да бъде разгледан от Националния съвет за тристранно сътрудничество, преди тези прагове да бъдат наложени по административен път. Това заяви председателят на Българската търговско-промишлена палата (БТПП) Цветан Симеонов пред БНР.

Той посочи, че организацията е изпратила писмо до вицепремиера Йордан Христосков, в което настоява този въпрос да бъде представен на обсъждане в тристранния съвет.

Преди дни социалният министър обяви, че ще наложи административно нарастване на минималните осигурителни прагове за секторите, в които не е договорен нов размер на минималния осигурителен доход. Нарастването ще е с 4,2 на сто. При липса на споразумение социалният министър има право да наложи административно увеличение.

От Българската стопанска камара също са изненадани от административния подход към минималните доходи, каза за Investor.bg заместник-председателят на камарата Димитър Бранков. Според него също е правилно въпросът първо да бъде обсъден в рамките на тристранния диалог.

Още при встъпването си в длъжност вицепремиерът Йордан Христосков съобщи, че ще има административно увеличение на МОД в браншовете без споразумение между работодатели и синдикати.

Председателят на БТПП Цветан Симеонов коментира пред националното радио и разпространената в медиите информация, че проектът за изменение и допълнение на държавния бюджет ще бъде представен за обсъждане направо в Тристранния съвет.

По думите му това противоречи на правилата за работата на Съвета. „Това е абсолютно в противоречие с правилата на Националния съвет за тристранно сътрудничество. Ние имаме обсъждане в колективни органи, имаме съгласуване с огромен брой членове. В този смисъл ние не приемаме по този начин да се действа“, каза Симеонов.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 21:49 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

3
rate up comment 4 rate down comment 1
Godo
преди 10 години
https://***.google.bg/publicdata/explore?ds=d5bncppjof8f9_&met_y=ny_gnp_mktp_pp_cd&idim=country:BGR&dl=bg&hl=bg&q=%D0%B1%D0%BD%D0%BF#!ctype=l&strail=false&bcs=d&nselm=h&met_y=debt_stock&scale_y=lin&ind_y=false&rdim=region&idim=country:BGR&ifdim=region&hl=bg&dl=bg&ind=false ВЪНШНИЯТ ДЪЛГ ПРЕЗ 2007 ГОДИНА СКАЧА ОТ 22 МИЛИАРДА ДОЛАРА ДО 49,5 МИЛИАРДА ДОЛАРА, ЗНАЧИ В ИКОНОМИКАТА СА СЕ ВЛЯЛИ 27,5 МИЛИАРДА ДОЛАРА.https://***.google.bg/publicdata/explore?ds=d5bncppjof8f9_&met_y=ny_gnp_mktp_pp_cd&idim=country:BGR&dl=bg&hl=bg&q=%D0%B1%D0%BD%D0%BF#!ctype=l&strail=false&bcs=d&nselm=h&met_y=gc_tax_totl_gd_zs&scale_y=lin&ind_y=false&rdim=region&idim=country:BGR&ifdim=region&hl=bg&dl=bg&ind=false А ДАНЪЧНИТЕ ПРИХОДИ ПАДАТ СЛЕД 2007 ГОДИНА.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 4 rate down comment 1
Godo
преди 10 години
БВП на зает българин е 20 000 долара, реално. На германец зает е 42 000 долара. Инвести циите капиталите в Германия, едва ли са само 2,1 път повече от тук. Масовата заплата в Германия е 2 000 евро, тук е 400 лева, БВП на зает по номинал в Германия е 63 000 евро, а на българин зает е 30 000 лева. Значи масовата заплата в германия е 40% от БВП на зает, а тук е 15%.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 4 rate down comment 1
Godo
преди 10 години
БЪЛГАРИЯ ПРЕЗ 2007 ГОДИНА ИМА РЕКОРД НА УСВОЕН ВЪНШЕН ДЪЛГ, ИРЛАНДИЯ СЪЩО - ОТ 28% ДЪЛГ СПРЯМО БВП, 2007 ИМ СТАВА 48% - ДЪРЖАВЕН ДЪЛГ.Преките данъци през 2007 година нарастват от 23% до 26% като дял от всички данъци. Това изцяло се дължи на облагането на ниските доходи чрез премахване на минимума на облагане. https://***.google.bg/publicdata/explore?ds=d5bncppjof8f9_&met_y=ny_gnp_mktp_pp_cd&idim=country:BGR&dl=bg&hl=bg&q=%D0%B1%D0%BD%D0%BF#!ctype=l&strail=false&bcs=d&nselm=h&met_y=gc_tax_ypkg_zs&scale_y=lin&ind_y=false&rdim=region&idim=country:BGR:DEU:DNK:EST:IRL&ifdim=region&hl=bg&dl=bg&ind=false Бизнеса ощетява бедните чрез ниски преки данъци спрямо не преките данъци ДДС такси и акцизи, но и чрез ниските заплати. БВП на зает българин е 20 000 долара, реално. На германец зает е 42 000 долара. Инвести циите капиталите в Германия, едва ли са само 2,1 път повече от тук. Масовата заплата в Германия е 2 000 евро, тук е 400 лева.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още