IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Антон Павлов: Непрекъснато поскъпване на тока не е най-добрият вариант

Зам.-министърът на икономиката не очаква свръхаварийност в мрежата при евентуална газова криза, нито недостиг на мощности

11:45 | 24.09.14 г. 3
Антон Павлов: Непрекъснато поскъпване на тока не е най-добрият вариант

Непрекъснато поскъпване на тока не е най-добрият вариант за спасяването на енергийната система, а е само една хипотеза, коментира зам.-министърът на икономиката и енергетиката Антон Павлов. По време на конференция за развитието на енергийния пазар той посочи, че очакваното увеличение на цената на тока от 1 октомври ще покрие едва една пета от загубите на Националната електрическа компания (НЕК), които годишно са около 1 млрд. лева. По думите му тези дефицити са факт заради некомпетентни решения.

Пред журналисти Павлов уточни, че до 10 дни работните групи, които подготвят мерки за оздравяване на енергетиката, ще изготвят анализи на ситуацията и ще направят предложения за излизане от кризата. На тяхна база енергийният борд ще предложи най-добрия вариант.

Основният проблем на енергийната система през последните години е липсата на реален енергиен баланс на държавата, коментира Павлов. За него приоритет на следващото правителство е именно това - изготвяне на план за действие, който да покаже какво трябва да се направи в системата. Този план трябва да е основата на енергийната стратегия, която ще изготви новото правителство. След това трябва се направят разчетите за инвестициите и оттам ще стане ясно каква ще е цената, обясни още Павлов.

Друг проблем са дългосрочните договори с двете т. нар. американски централи (ТЕЦ “Марица Изток” 1 и ТЕЦ “Марица Изток” 3), както и преференциалните цени за ВЕИ централите, посочи още Антон Павлов. Той допълни, че в момента се водят преговори с тези инвеститори и има желание от тяхна страна за предоговаряне на условията. Те също имат интерес да се водят преговори и да се промени ситуацията, защото "така бизнес не се прави", смята Павлов. Той припомни, че разчетите на плащанията на НЕК са показали невъзможност за издължаване към двата ТЕЦ-а.

По отношение на производството на зелена енергия "в рамките на 3 години направихме това, което трябваше да направим за десет години", обясни още зам.-министърът и допълни, че това е станало, без да има подготвен план за действие в тази сфера.

При евентуална газова криза потреблението на енергия ще се повиши, но Павлов не очаква свръхаварийност в мрежата, нито недостиг на мощности. Електроразпределителните компании са намирали ресурс за инвестиции в мрежата, въпреки че от години енергийният регулатор не признава като разход вложените в мрежата инвестиции, обясни той.

За индустрията преминаването от един енергоносител (природен газ) на друг (електричество) също изисква инвестиции и не е евтино, допълни обаче зам.-министърът.

Павлов посочи, че кризисният щаб към Министерството на икономиката и енергетиката работи активно за намиране на алтернативни доставки на природен газ.

Днес министър Щонов ще предложи на Министерския съвет плана за преминаване на топлофикациите на мазут, уточни Павлов. Ако се наложи, дружествата ще получават регулярни доставки от алтернативното гориво, а доставчикът ще бъде избран от кризисния щаб. Според зам.-министъра това ще стане на базата на това кой ще предложи най-добра цена.

Не е самоцел промяната на ръководствата на държавните енергийни предприятия, но при установяване на неефективно управление, решенията се взимат веднага, категоричен беше зам.-министърът.

Той посочи, че основната причина за уволнението на директора на АЕЦ Козлодуй Иван Генов е намалението на състава на борда на компанията. "Това беше бордът с най-голям брой участници, което не беше редно. За мен големите, раздутите бордове, създават условия за политическо влияние", каза Павлов.

Павлов направи коментар и по отношение на стачките на миньорите. Той обърна внимание, те са започнали стъпаловидно - първо в “Бобов дол”, а след това и в “Черно море”, но не смята, че това е кампания срещу правителството. Стачките показват сериозен проблем в сектора, защото миньорите не са получавали заплати с месеци и проблемите са решавани на парче досега, смята той.

Павлов посочи още, че частните минни дружества не плащат концесии, заплати и осигуровки. Правителството е предприело действия за събиране на средствата от концесии, а Агенция “Митници” - за събиране на дължими акцизи. "Не мисля, че държавата седи и бездейства, особено сега от страна на служебното правителство", допълни Павлов.

Проблемите се натрупват и трябва да се търси дългосрочно решение. Не е решение да бъдат опростени задълженията на един участник на пазара, защото това не е конкурентна среда, обясни още зам.-министърът.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 23:22 | 11.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

3
rate up comment 5 rate down comment 1
mick
преди 9 години
Не може значими постоянни разходи да се калулират само в консумираната ел. енергия. Щото консумиращите свиват консумацията си, като резултат, постоянните разходи трябва да се платят в по-малко консумирани киловати, това води до искане за ново увеличение.. което от своя страна намалява консумацията пак.. което от своя страна води до ново искане са по-висока цена, щото постоянните разходи се разпределят върху по-малко консумирани киловати и така..докато един слънчев ден последният консумиращ ще трябва да плаща всички постоянни разходи в системата.Това е неработно. Защо трябва консумиращият Х да плаща постоянните разходи за поддържането на трасето към Y, Z, M, W? Защо Y, Z, M, W не си ги плаща сам, независимо, че не консумира? http://mickideas.blogspot.com/2013/06/blog-post_27.html
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 2 rate down comment 3
Godo
преди 9 години
ТОВА КЪДЕТО МАЛЦИНА ГО ЗНАЯТ, КЪДЕ ГО ПИШЕ СВЕТОВНАТА БАНКА? СЛЕД КАТО СЕ УВЕЛИЧИ ТОКА С 10% С ТОЛКОВА ЩЕ СЕ НАМАЛИ ПОТРЕБЛЕНИЕТО МУ, И ЩЕ СЕ ЗАМЕСТИ С ГАЗ, РУСКИ. ако се приватизира цялата енергетика, тогава частните предприятия ще трябва да купуват ток на истински цени, високи.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 10 rate down comment 1
aldy
преди 9 години
Абе за някои ТИПОВЕ непрекъснатото повишение на цената на електроенергията си е много приемлив вариант, за да може без прекъсване да се пълни кацата без дъно. Но малцина от "широките народни маси" знаят, че електроенергията за промишлеността е почти два пъти над средната за ЕС, с което индустрията и фирмите се обричат на загуби и фалит. Но никой от т.н. "държавници" няма нито желанието, нито интелектуалния капацитет за решаване на проблемите в енергетиката, както това е направено в белите държави. С колониална, прислужническа администрация толкова.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още