ЕС няма полиция на територията на Сърбия или България, която да следи строи ли се „Южен поток“ или не. Контролът в общността се осъществява с наказателни процедури, коментира в традиционния обеден брифинг в Брюксел говорителят на енергийния комисар Гюнтер Йотингер – Марлене Холцнер.
Коментарът беше направен по повод разпространената информация, че Сърбия ще започне строителството на газопровода през октомври.
Холцнер посочи, че ситуацията в двете страни е различна, тъй като Сърбия не е член на ЕС за разлика от България. За това и у нас строителството е спряно след стартирала наказателна процедура, която касае прозрачността при провеждането на търговете за избор на изпълнител на проекта, стана ясно още от думите на говорителя.
Макар и Сърбия да не е член на ЕС и за нея да няма наказателни процедури и Съд на ЕС, когато става въпрос за големи инфраструктурни проекти, какъвто е „Южен поток“, изграждането им е свързано със спазването на европейските правила, допълни още Холцнер. Сега ЕК не може да повлияе на Белград за строителството на „Южен поток“, но на по-късен етап може да спре въвеждането му в експлоатация, ако се нарушават енергийните директиви, допълни тя. "Всеки, който желае да работи и инвестира в ЕС, трябва да спазва европейските правила", категорична бе Холцнер.
"Преговорите за членство в ЕС се отнасят до съгласуване на националното законодателство с европейското", коментира Питър Стано, говорител на еврокомисаря по разширяването на ЕС Щефан Фюле на въпрос дали не се готви замразяване на преговорите за членство на Сърбия.
Преговорите вървят глава по глава и всяка от тях, преди да се затвори, се анализира много внимателно, коментира говорителят. Той допълни, че преговорите не могат да бъдат завършени преди да бъдат затворени всички преговорни глави.