Крехкият озонов слой на Земята, който я предпазва от опасните лъчи на Слънцето, бавно се възстановява, установиха учени от ООН, цитирани от Асошиейтед прес и Ройтерс.
Положителната тенденция се дължи на забраната през 80-те години на миналия век на някои химикали, широко използвани в хладилниците и аерозолните флакони. Учените заключават, че когато светът обедини своите усилия в обща кауза, успешно могат да бъдат преодолени екологичните кризи.
За пръв път през последните 35 години специалистите от Световната метеорологична организация и от Програмата на ООН за околна среда регистрират статистически значимо увеличение на стратосферния озон. Той ни предпазва от слънчевата радиация, причиняваща рак на кожата, увреждания на реколтата и други проблеми.
От 2000 до 2013 година озоновите нива са се повишили с 4 процента в ключовите умерени северни ширини на 50 километра височина, казва се в съобщението, цитирано от БТА.
"Това е победа за дипломацията и науката, след като можахме да обединим усилията си в тази насока", коментира известният химик Марио Молина.
През 1984 година той бе един от авторите на научен доклад, предупреждаващ за нарушаването на озоновия слой на нашата планета, за който получи и Нобелова награда за химия.
Озоновият слой изтънява от 1970 г. заради човешката дейност. Изпусканите в околната среда хлорофлуоровъглероди бяха виновни за разрушаването на озоновите молекули високо в атмосферата. След като учените биха тревога, държавите по света се договориха през 1987 г. да забранят употребата им. Нивата на тези химикали на височина между 50 и 80 километра драстично намаляват.
Специалистите от ООН изчисляват, че ако не са били взети нужните мерки преди 35 г., към 2030 година заболяванията на рак на кожата са щели да се увеличат допълнително в глобален мащаб с 2 милиона случая годишно.
Учените констатират и един парадокс. Причиняващите климатичното затопляне парникови газове също са допринесли за възстановяването на озоновия слой. Повишените нива на въглероден двуокис и другите газове охлаждат горния слой на стратосферата. А колкото по-студен е въздухът там, толкова повече се увеличава и количеството на озона.