13 български компании попадат в тазгодишната класация на най-големите 500 компании в Централна и Източна Европа (ЦИЕ), изготвяна от международния кредитен застраховател Кофас. Миналата година броят им беше 14. Медиен партньор за класацията в България е Investor.bg.
„На фона на сравнително стабилните обороти на 500-те компании в класацията българските се представят по-слабо, което влияе и на позициите им. Като брой те вече са 13, докато преди две години са били 16, и всички те, освен новопостъпилите, отбелязват спад спрямо миналата година“, коментира класацията Милена Виденова, управител на Кофас за България.
„На най-предно място (сред българските компании – бел. ред.) остава Лукойл Нефтохим Бургас, макар и вече на 22-ра позиция, а Аурубис България почти запазва статуквото въпреки ръста в оборота си. Единствено ОМВ България АД запазва позицията си непроменена, като има лек ръст в оборота от 3,1% и най-значителен ръст на нетната печалба от 410%”, допълва тя.
Класацията подрежда компаниите в региона, като отчита за основен показател оборота им и други допълнителни индикатори като брой на служителите и нетна печалба.
Освен в позициите за българските компании, важни промени има и при останалите участници.
„Промените в Кофас ЦИЕ Топ 500 илюстрират икономическите условия от последната година, която не беше много успешна. Ниските цени при износа поради слабата eврозона и ограничението в достъпа до кредити, направиха 2013 г. трудна. Виждаме как големите играчи в частност имат тежки проблеми с поддържането на представянето си от предишните години", обяснява Катаржина Комповска, изпълнителен директор на Кофас за Централна Европа.
Топ 500 компании: леко увеличение в оборота, предпазливи в набирането на хора
Икономически предизвикателната 2013 г. е оказала сериозен ефект върху 500-те компании: компаниите в Централна и Източна Европа са увеличили своя оборот едва с 0,2% до над 644 млрд. евро. За 2013 г. беше отчетен ръст от 5%.
Въпреки това те остават важни работодатели в региона. Независимо от факта, че стойностите спаднаха с 0,8% в сравнение с миналогодишното проучване, компаниите в класацията отговарят за 3,7% от общата работна сила (около 2,5 милиона служители). Държавите с добри темпове на растеж на БВП, като Латвия, Румъния и Литва, показват най-голямо увеличение в набирането на служители (2% – 6,5%). Полша също отчита стабилни данни за наетите специалисти.
Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.