Готови са резултатите от проверката на плащанията, които е осъществявала Националната електрическа компания (НЕК) и която беше поискана от синдикатите. Това съобщи пред БНТ вицепремиерът по икономическото развитие и министър на регионалното развитие и инвестиционното проектиране Екатерина Захариева.
Припомняме, че миньори се оплакаха на професионалния си празник, че НЕК не плаща редовно на ТЕЦ-ве, а те не могат да се разплащат с въгледобивните дружества. Синдикалните организации предупредиха и за опасност от режим на тока заради системното неразплащане.
Захариева обеща да се даде максимална прозрачност на плащанията, осъществявани от НЕК, и потвърди ангажимента си в интервюто. Тя определи извършените от началото на годината до края на юли плащания като "странни" и коментира, че е поискала проверка и за плащанията за минали периоди.
Вицепремиерът подчерта, че средно НЕК е плащала по около 53% от сумите, които дължи. Някои фирми обаче, според нея – близки до политически партии, са получавали по около 90 на сто от дължимите им суми от електрическата компания, а други – под 50 на сто.
Резултатите от проверката Министерството на икономиката и енергетиката ще обяви днес или утре, посочи Захариева и припомни, че компанията губи по около 50 млн. лева на месец.
Министърът подчерта, че един от приоритетите е изготвянето на механизъм за ритмични и прозрачни разплащания на НЕК към фирмите от енергийния сектор, както и преодоляването на недостига на средства в компанията и свиването на “дупката” в сектора.
Захариева допълни, че проектът “Южен поток” “ще го бъде”, тъй като е подкрепян от няколко европейски държави, но трябва да бъде реализиран съобразно еврозаконодателството. Тя коментира, че газопроводът е важен за “нашата част на Европа”, тъй като политиците ни не са предприели действия за диверсифициране на източниците на синьо гориво. Тя подчерта, че газопроводът действително диверсифицира само маршрут, а не източник на газ, но припомни за газовата криза от 2009 г., когато заради спора между Украйна и Русия спряха газовите доставки.
Захариева каза още, че енергийният борд е един от ангажиментите на служебното правителство и той ще има задачата за анализ на състоянието на сектор “Енергетика” и причините, довели до него. Бордът ще предлага и препоръки на държавните органи, отговорни за регулацията на сектора. Ще разчитаме на помощ и на международни институции, като Световната банка, Европейската банка за възстановяване и развитие и Еврокомисията, допълни тя.
През следващата седмица Захариева ще пътува до Брюксел, за да разговаря с европейските власти за спрените европрограми, съобщи още тя. Припомняме, че разплащанията по “Регионално развитие” и “Околна среда” тръгнаха с пари от бюджета и се очаква окончателното решение на Брюксел за отблокирането на парите.
преди 10 години Е те това е природен феномен. Около мен няма нито един човек, който да харесва когото и да било от политиците. Тези хора как набират електорат за гласуване за мен е тайна, заключена с много ключове. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Най-после българина да спре да гласува за най-големите маскари. Тези които всеки път ни обират и продължават да ги избират. Тези които харчат луди пари за упорни точки от плоски лъжи опунента да се маскари и успяват седем пъти управляват. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години По-добрия вариант е българина да започне да си търси и защитава правата отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години А може би българина най сетне трябва да се усети и да спре всички плащания за каквото и да е, като правят ***. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години "Някои фирми обаче, според нея близки до политически партии, са получавали по около 90 на сто от дължимите им суми от електрическата компания, а други под 50 на сто."Те всички са близки до политически партии, просто едните са близки то тези, които са на влас. Дойде ли АБВ, Ковачки ще започне да получава 90% ама сега е под 50 сигурно :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Средните плащания от НЕК са около 53%, но има и такива фирми, които са взимали над 90 на сто, както и такива, които са взимали под средното. Компании, които са свързани с някои от политическите сили, са получавали по-често парите си... А добро утро... отговор Сигнализирай за неуместен коментар