Министър-председателят проф. Георги Близнашки сформира екипа си, съобщиха от пресслужбата на кабинета.
Началник на кабинета на премиера е Георги Георгиев - магистър по право от СУ „Св. Климент Охридски“. Бил е член на Комисията за обявяване на принадлежност към ДС, правен и бизнес консултант, адвокат по административно, търговско и финансово право. В периода 1990-1993 г. е заемал различни длъжности в Министерството на науката и висшето образование, бил е и главен секретар на министерството. В периода 2001-2003 г. е зам.-министър на регионалното развитие и благоустройството.
Проф. д-р Емилия Друмева е съветник на премиера по изборните въпроси. Завършила е Юридическия факултет на СУ „Св. Климент Охридски“, специализирала в Германия, Испания, Португалия, САЩ, Великобритания. Била е сътрудник по национално и сравнително конституционно право в Института за правни науки при БАН, директор на Дирекция „Правна и законодателна дейност” в НС, председател на експертния съвет към Временната комисия за изменение на Конституцията в 39-ото НС, български представител два мандата в Европейския комитет на Съвета на Европа. Съдия е в Конституционния съд от 2003 г. до 2012 г. Автор е на монографии, учебници, публикации в областта на конституционното право и правата на човека.
Деница Желева е съветник на премиера по външнополитическите въпроси. Желева е магистър по скандинавистика, американистика и икономическа психология от Рейнския университет „Фридрих Вилхелм” в Бон. Специализирала е в дипломатическите институти на министерствата на външните работи на Германия и България. Работила е във фондация „Конрад Аденауер“ като координатор на проекти. Била е сътрудник в Катедра „Скандинавистика” във Философския факултет на Рейнския университет. В Датския културен институт в Бон е работила в звеното за връзки с обществеността.
Съветник на премиера по национална сигурност ще бъде Цвятко Георгиев. Той е магистър по право и по история и география от ВТУ „Св. Св. Кирил и Методий“, магистър по психотерапия и консултиране от Нов български университет. Има следдипломни квалификации по медиация. В периода 2010-2013 г. е експертен сътрудник в подкомисията за парламентарен контрол и наблюдение на процедурите по Закона за СРС и Закона за електронните съобщения към Народното събрание. Преди това е работил в НСО и ДАНС, където е бил директор на дирекция. Участвал е в Комитета по сигурността и Специалния комитет на НАТО.
Мая Иванова е съветник на министър-председателя по юридическите въпроси. Тя е магистър по право в Софийския университет, където е съосновател на Клуба по конституционно право. От юни 2013 г. е юридически съветник в ИА „Морска администрация“ към Министерството на транспорта, а преди това е работила в адвокатска кантора.
Деканът на Стопанския факултет на Югозападния университет в Благоевград проф. д-р Ганчо Ганчев ще бъде съветник на премиера Близнашки по икономическите въпроси. Завършил е международни отношения в Московския държавен институт. Специализирал е в чуждестранни научни организации и в международни финансови институции. Професионалната му квалификация е в сферата на финансите и кредита, финансовите пазари, макроикономическата политика, икономическата теория и теорията на прехода.
Христо Христев е съветник на министър-председателя по европейските въпроси. Доктор е по право от Университета на Нанси, Франция, и е преподавател по право на ЕС в Юридическия факултет на СУ „Св. Климент Охридски“. Води специализирани курсове по право на ЕС в Института по публична администрация и в Академията на МВР. Участвал е в различни изследователски проекти на Европейската служба за борба с измамите (OLAF), Институт „Отворено общество“, Transparency International, Фондация за развитие на правосъдието, Института по публична администрация на Германия. Автор е на редица публикации и преводни материали в областта на правото на ЕС.
Веселин Нинов е съветник по медийната политика. Роден е на 16 октомври 1982 г. в Русе. Бакалавър е по връзки с обществеността от СУ „Св. Климент Охридски“, магистър по политология от Философския факултет на СУ по специалностите „Политически мениджмънт“ и „Международни политически отношения и сигурност“. Започва професионалната си кариера в Правителствената информационна служба през март 2005 година. От 2010 г. до 2012 г. е главен експерт в Министерството на финансите, а от февруари 2012 г. до 7 август 2014 г. е началник на отдел в Прессекретариата на държавния глава.
Доц. Юлиана Матеева ръководи катедра „Правни науки” във Варненския свободен университет „Черноризец Храбър”. Тя е съветник по наказателно-правна реформа. Магистър е по право от Техническия университет във Варна, доктор по наказателно право от ЮЗУ „Неофит Рилски” – Благоевград. Професионалното й развитие е изцяло в академичната сфера – преподавала е в ТУ – Варна, ЮЗУ – Благоевград и Варненския свободен университет.
Проф. Калин Янакиев ще бъде съветник на премиера по въпросите на духовната сфера. Преподавател е във Философския факултет на СУ „Св. Климент Охридски”. Има издадени 13 книги и десетки публикации и студии. Изследователските му интереси са в областта на християнството, философията, средновековието, културата, православието.
Най-успешната българска тенисистка Мануела Малеева ще бъде съветник на министър-председателя по въпросите на младежта и спорта. Професионалната й кариера продължава от 1981 г. до 1994 г. За първи път намира място в топ 10 на световната ранглиста през1984 г. (№9), за да стигне до най-доброто си класиране – №3, през февруари1985 г. Спечелила е 19 титли единично и четири титли на двойки. Бронзов медалист е от Олимпийските игри в Сеул. През 1993 г. е обявена за спортист №1 на Швейцария. Мануела Малеева е съосновател и оперативен мениджър на фондацията „Swissclinical”, която работи в подкрепа на децата с увреждания в България.
преди 10 години Писалите с номера 1 и 2 са казали всичко по същество. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Много клатик*рци, много нещо. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Процесор Близашки се излага. Редовното правителство имаше доста по-малко съветници, ама този си нарежда хранениците на държавната софра. Задачите са му минимални по обем, но максимални по разсипия. Тоталната смяна на държавни чиновници е с единствената цел да се осигури служебна победа на Слънчо Велики. Нали затова се бореха, дори с цената на фалшифицирани 105 хиляди подписа? Целта оправдава средствата, затова тенекиените очила и напред към нови изборни победи. За бай *** Близашки толкоз. отговор Сигнализирай за неуместен коментар