Премиерът в оставка Пламен Орешарски обяви, че разчита на приемственост за продължаване на започнатите реформи. По думите му става дума за ключови реформи, които не са направени повече от 10 години, а правителството е започнало.
На заключителната пресконференция в Министерския съвет присъстваха премиерът, тримата вицепремиери Даниела Бобева, Зинаида Златанова, Цветлин Йовчев, както и финансовият министър Петър Чобанов.
"Отмина още една тежка година в новата българска история, сигурно не най-тежката, но една от най-нестабилните в политическо отношение", изтъкна Орешарски. Въпреки това премиерът посочи, че са изпълнени голяма част от ангажиментите в предизборната програма.
"До края на май успяхме в много голяма степен да подобрим бизнес климата“, посочи премиерът. По думите му повечето бизнес индикатори са отбелязвали подобрение до края на май. В последния месец обаче заради политическата нестабилност се отбелязва обръщане на тенденцията.
Реализираната емисия еврооблигации е най-добрата, която е правила България и е своеобразна външна оценка за финансовата и фискална стабилност на страната, подчерта Орешарски. Успяхме да направим и крачка напред по отношение солидарността в обществото и социалната закрила, каза още премиерът.
По думите му замразяването на социалните програми крие рискове както за вътрешното търсене, така и за икономиката като цяло, затова той се надява „размразяването“ да продължи. Успяхме да установим нов тип взаимоотношения между държавата и бизнеса, отчете още премиерът.
Той заяви, че бюджетът показва дори по-добро изпълнение на данъчните приходи в сравнение с последните 4 години.
От своя страна вицепремиерът Зинаида Златанова посочи, че общо за периода на управление на кабинета изплатените средства от европейските фондове възлизат на 4.2 млрд. лева.
Най-късно до средата на октомври Златанова очаква да бъдат одобрени оперативните програми за новия програмен период.
"Много леко се работеше в този Министерски съвет, винаги сме били единни“, заяви вицепремиерът Даниела Бобева. Тя посочи, че България изпълнява всички числови показатели за приемане на еврото и допълни, че е феномен това, че българската икономика е била оценявана по-добре навън, отколкото у нас.
Никога не сме били за шокови реформи, без известен край, борили сме се за всяко работно място, отчете тя.
Бобева изтъкна, че кабинетът се е опитал да прави консенсусни реформи и се е отказал от тези, по които не е имало съгласие. По думите й правителството е провело 62 заседания и на всички са разглеждани конкретни мерки за намаляване на административната тежест.
Още политически новини от България четете в Dnes.bg