Агроминистерството е отделило 400 000 лв. от бюджета си за справяне с болестта по животните „син език“. Няма опасност износът на месо да спре, увери земеделският министър в оставка Димитър Греков, цитиран от Dnes.bg.
По думите му засега щетите от болестта са локални и единствено в Кърджалийска област има умрели няколко животни. В началото на юли стана ясно, че ветеринарните власти са открили заболяването по преживни животни в Кърджалийско. Огнището на болестта е в с. Мандрица, община Ивайловград.
Греков коментира, че това не означава, че трябва да бъдем спокойни. Той съобщи, че е отправено искане към Европейската комисия за допълнителни средства.
Екипи в Хасковско, Кърджалийско и в Шуменско днес извършват дезинфекция.
Общо в 64 населени места в страната са регистрирани огнища на заболяването, съобщи БНР. Най-много те са в Югоизточна България.
Според ветеринарния лекар Мирослав Първанов, заболяването може да засегне цялата страна., защото се разпространява изключително бързо.
"В краткосрочен план единственият начин да се решат проблемите е новият Министерски съвет по най-бързия начин да приеме тарифата от миналата година, което би ни дало възможност да извършим в държавата профилактична програма", предлага разрешение ветеринарят.
Според него в дългосрочен план е нужен изцяло нов закон за ветеринарно-медицинското дело и излизане на здравеопазването на животните от шапката на БАБХ.
Мирослав Първанов заяви още, че е възможно да възникват проблеми със заболявания по животните като туберкулоза и антракс.
Припомняме, че на 9 юли ветеринарни лекари от цялата страна излязоха на национален протест в София. Той бе организиран от Българския ветеринарен съюз.
Основна причина за недоволството на лекарите е водената политика в сектора, а поводът е одобрена от правителството тарифа, по която да се плаща за изпълнение на Държавната профилактична програма за животните. Ветеринарните лекари тогава изразиха своето мнение, че държавата унищожава животновъдството.