Седми блок на АЕЦ „Козлодуй” е български проект – не на САЩ, нито на Westinghouse, категоричен беше в ефира на БНТ изпълнителният директор на американската компания Дани Родерик.
Той посочи, че проектът ще отвори работни места в България – за строители, инженери и администрация, и български компании ще бъдат подизпълнители на Westinghouse. „Новият блок ще донесе сигурност и енергия за България, не за Westinghouse”, допълни още Родерик.
Изпълнителният директор на компанията посочи, че днес е бил в България, заради „споразумение, което позволява на Westinghouse да дойде отново в България”. Родерик поясни, че тепърва предстои представянето на проекта на американската компания за седми блок в ядрената ни централа пред Народното събрание.
Родерик обаче допълни, че постигнатите договорки досега не обвързват с нищо България, защото е нужна още около една година за задълбочен анализ преди да бъде изготвено крайното предложение, в което да бъдат включени цените – за изграждането и на произведената енергия.
Според него вече е ясна първоначалната цена на новата ядрена мощност – около 5 млрд. долара, и определи, че това е най-конкурентоспособната цена, която Westinghouse е предлагала досега. Според директорът на компанията няма да има голяма разлика след като бъде изготвено и крайното предложение.
Това, което е важно за компанията е да осигури цена на енергията, която българските граждани да могат да си позволят, обясни още Родерик.
От тази гледна точка компанията не е правила анализи за потенциалните пазари на енергията от седми блок и нуждите от нови мощности в страната, коментира той пред държавната телевизия и уточни, че е работа на българското правителство да направи оценка ще има ли пазар за енергията от новата мощност, а работата на Westinghouse е да осигури конкурентни цени.
Родерик беше категоричен, че проектът ще бъде изпълнен по напълно прозрачен начин. Днес той е имал срещи с представители на политическите партии у нас и е станало ясно, че те нямат достатъчно информация за проекта. В същото време всички партии са признали, че изграждането на седми блок на ядрената централа е важен за България проект. „Вярвам, че ако всички партии сериозно и детайлно разгледат въпроса, ще се съгласят с този проект”, допълни още изпълнителният директор на Westinghouse.
Той посочи, че компанията винаги прави сметки за строежа на два блока едновременно, защото това е по-евтин вариант. Изграждането на осми блок в АЕЦ „Козлодуй” обаче е въпрос на дългосрочна стратегия, заяви Родерик.
По-рано днес Дани Родерик се срещна с премиера Пламен Орешарски. По време на разговорите той е изразил опасения от забавяне на проекта за строителството на седми блок в АЕЦ "Козлодуй", пише правителствената пресслужба. Според Родерик е важно да се работи по енергийната политика и енергийната сигурност, независимо от политическия цикъл, е заявил още той при срещата с Орешарски.
преди 10 години "че е работа на българското правителство да направи оценка ще има ли пазар за енергията от новата мощност"--------Това подсказва, че схемата ще е същата като при американските ТЕЦ-ове - правителствена гаранция за цените. Демек отново антипазарна стратегия - ние поемаме всички рискове. А това пък за прозрачността най-вероятно няма да се състои и само ще допринесе за девалвация и на тази дума. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Когато го въведат в есплоатация съвсем ясно ще илюстрира кои са гадовете източващи България - американците, руснаците, българските национални предатели или комбинации от трите групи.Поне вече ще има истинска диверсификация в ядрената енергия в България. отговор Сигнализирай за неуместен коментар