Общините ще трябва да се съобразяват със Закона за ограничаване на административното регулиране и административния контрол върху стопанската дейност, когато приемат регулаторни режими.
Това предвижда предложение за промени в Закона за местното самоуправление и местната администрация, внесено от Министерския съвет за обсъждане в Народното събрание. Текстовете са публикувани на сайта на Парламента.
Промените са във връзка с решение на Министерския съвет от миналата седмица, с което се цели ограничаването на незаконосъобразни регулаторни режими, приемани от местните власти. Решението е част от третия пакет мерки за намаляване на административната тежест върху бизнеса.
Според предложения текст общинските съвети ще могат да определят изисквания за дейността на физическите и юридическите лица на територията на общините, „които произтичат от екологичните, историческите, социалните и другите особености на населените места, както и от състоянието на инженерната и социалната инфраструктура“, но съобразно Закона за ограничаване на административното регулиране и административния контрол върху стопанската дейност.
В мотивите на вносителя се посочва, че мярката е предложена от Хасковската търговско-промишлена палата и Икономическия и социален съвет с мотива, че в редица общини се издават незаконосъобразни актове от страна на общинските съвети, които засягат и ограничават стопанската дейност.
В мотивите се посочва още, че издаването на незаконосъобразни нормативни актове от страна на органите на местното самоуправление често се дължи на недобро познаване на законодателството.
Липсват точни и актуални данни в колко общини какви незаконосъобразни регулаторни режими се прилагат. Последният по-всеобхватен доклад е от времето на бившия министър на държавната администрация Николай Василев. Тогава резултатите от специално проучване показаха, че 45 общини прилагат незаконни регулаторни режими.