IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Омбудсманът призова НС за повече прозрачност около КТБ

Константин Пенчев препоръча да се потърси точна информация за действията на квесторите и да се предостави на обществото

17:39 | 24.07.14 г. 2
Омбудсманът призова НС за повече прозрачност около КТБ

Националният омбудсман Константин Пенчев препоръча на председателя на Народното събрание (НС) предприемане на действия за осигуряване на по-голяма прозрачност по отношение на специалния надзор, под който е поставена „Корпоративна търговска банка” АД (КТБ).

„Обръщам се към Вас с ясното съзнание, че това Народно събрание няма да продължи работата си дълго, но предвид изключителната важност за обществото на проблема с КТБ смятам, че парламентът би могъл да предприеме конкретни спешни действия”, пише Константин Пенчев в съобщение, публикувано на сайта на омбудсмана.

Той напомня, че поставянето под специален надзор на КТБ и „Креди Агрикол България” ЕАД е довело до много проблеми. Към институцията на омбудсмана са се обърнали с жалби много граждани, получаващи пенсии и други доходи по сметки в тези банки, които не разполагат със средства за лечение и посрещане на всекидневните си потребности.

В свои публични изявления представители на синдикатите и работодателските организации също насочиха вниманието към проблемите на бизнеса.

В писмото си омбудсманът подчертава, че не оспорва необходимостта от специален надзор, но най-същественият проблем е пълната липса на прозрачност за условията на този надзор и плана за действие, както и за вече предприетите мерки от страна на квесторите. Според  Пенчев в обществото остава впечатление, че за пореден път компетентните институции бездействат или не действат адекватно, като предоставят противоречива, необмислена и неясна информация на гражданите.

„Тъй като НС е органът, който избира ръководството на БНБ и приема отчета за дейността на централната банка, се обръщам към Вас да предприемете съответни действия, чрез които да получите точна информация за дейността на квесторите и за това, което се извършва по време на надзора, като предоставите по подходящ начин информацията и на българските граждани”, препоръчва омбудсманът.

Заради жалбите за блокирани пенсии в КТБ Константин Пенчев е изпратил и писмо до управителя на Националния осигурителен институт (НОИ), в което пише: „Като обществен защитник на правата на гражданите съм загрижен за тази особено уязвима част от нашето общество, която разчита за издръжката си на получаваната пенсия или на други плащания от осигурителната система. Смятам, че възникналата ситуация би могла да доведе до неизпълнение на конституционното задължение на държавата да гарантира живота, достойнството и правата на личността, както и до ограничаване на особената закрила на държавата и обществото, гарантирана от Конституцията, по отношение на старите хора, които нямат близки и не могат да се издържат от своето имущество, и на лицата с физически и психически увреждания”.

Като реакция на ситуацията с КТБ, в интернет страницата на НОИ е предоставена информация за възможностите пенсиите да се получават и чрез пощенски клон, както и да се смени банката, от която да се получава пенсията. В писмото си омбусманът пише обаче, че намира това за недостатъчно, като има предвид постъпилите жалби и факта, че голяма част от хората, които получават пенсии или други плащания от НОИ, нямат постоянен достъп до интернет или изобщо не ползват мрежата.

Константин Пенчев пита дали са осъществени действия от страна на НОИ, целящи да не се допусне да бъдат лишени от средства гражданите, които получават пенсиите си или други обезщетения в КТБ.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 07:12 | 06.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

2
rate up comment 1 rate down comment 0
popo323
преди 10 години
Все си мисля ,че всички наши банки трябва да минат през подобно разследване . Това е схема , която не гърми веднага , а когато се откраднат достатъчно големи пари . Трябват чужди одитори назначени от БНБ във всяка банка , за да се видят кои са наистина *** фирми на които са дадени кредити . Но пък и схемата е хитра , известно време погасяваш кредити , за да можеш да вземеш нови заеми , съответно много по големи. И накрая да забегнеш с милиардите .
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 2 rate down comment 9
popo323
преди 10 години
То каква повече яснота , банката е източена . Долна граница на загубените пари 3,5 милиарда , горна граница , около 6 милиарда. Иначе Цв В. и съдружници са си измислили добра схема . Правиш си банчица , даваш по добри лихви и така събираш повече депозити . За държавните чиновници ,организираш различни бонуси , за да държат повечко държавни пари вътре . После си регистрираш повечко фирмички и започнаш да им отпускаш кредити . Първо даваш на фирмите по малки кредити , те хитро връщат първите две години само лихвите . Това ти дава правно основание да им отпуснеш по големи кредити , пък и така банката ти е с най добрите показатели за лоши кредити . Но в момента в който вземеш големите пари , спираш да погасяваи каквото и да е . През цялото време въртиш парите през различни фирми и дружества , така усложняваш работата за евентуално разследване . Но идва един момент и всичко изгаря.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още