Пламен Орешарски разпореди да бъде спряна работата по газопровода "Южен поток", припомнят руските медии във връзка с оставката на правителството, пише БТА. Тръбопроводът е важен фактор за енергийната сигурност на Европейския съюз и общността едва ли ще се откаже от проекта, твърдят експерти, цитирани в "Аргументи и факти".
По-рано в правителството на България избухнаха спорове около изграждането на "Южен поток", пише "Взгляд". Въпреки премиерското изявление подчинен на Орешарски – енергийният министър Драгомир Стойнев, заяви, че властите не се отказват от своите планове, посочва изданието.
Еврокомисарят по енергетиката Гюнтер Йотингер заплаши с последици страните от ЕС, решили да подкрепят проекта "Южен поток" в днешния му вид. Йотингер заяви също, че строителството на газопровода трябва да бъде замразено до момента, когато ще отговаря изцяло на нормите на ЕС. Руският посланик в ЕС Владимир Чижов обаче заяви, че няма доказателства газопроводът "Южен поток" да не отговаря на законодателството на ЕС и че това е само мнение на Европейската комисия, добавя "Взгляд".
"Росийская газета" предрича, че парламентарните сили в България ще откажат предложенията на президента Росен Плевнелиев да съставят правителство и държавният глава ще формира служебен - "междинен" кабинет, който "не ще може да взема ключови решения, включително за осъществяване на руския газов проект "Южен поток".
Според московския официоз правителството на Орешарски е било "подкосено от Украйна и изборите за Европарламент", донесли "смазващо поражение" на българските социалисти.
С развитието на украинската криза Западът упражняваше все по-силен натиск върху българите, за да се откажат от изграждането на "Южен поток" или поне да участват пълноценно в критиката към проекта, формулирана във Вашингтон и озвучавана от Брюксел.
Но страната - с промишленост, практически ликвидирана по време на "демократизацията", със съсипано селско стопанство и зависима от целевите програми, финансирани чрез еврофондове, не можеше дълго време да издържи на натиска и заплахите да бъдат спрени тези "финансови поточета", предлага "Росийская газета" виждането си за ситуацията.
"След писмо от Еврокомисията с обещания да спре плащанията и да започне процедура за събиране на глоби поради "неспазване на правилата на ЕС" и след посещението в София на трима американски сенатори русофоби премиерът на България заяви, че замразява "Южен поток". Макар и до днес да не съществува нито един български официален документ за това", отбелязва всекидневникът.
Още политически новини можете да прочетете в Dnes.bg
преди 10 години Руснаците голям мерак имат да заграбват територии, да се правят на силни и всички да им играят по свирката. А когато грубиянските им изцепки предизвикат реакция се правят на девици изненадани отзад. Като Бащицата им е голямата работа очакват за тях специално да не важи закона F = - F отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Опорните точки на Москва..ужас"С развитието на украинската криза Западът упражняваше все по-силен натиск върху българите, за да се откажат от изграждането на "Южен поток" или поне да участват пълноценно в критиката към проекта, формулирана във Вашингтон и озвучавана от Брюксел.Но страната - с промишленост, практически ликвидирана по време на "демократизацията", със съсипано селско стопанство и зависима от целевите програми, финансирани чрез еврофондове, не можеше дълго време да издържи на натиска и заплахите да бъдат спрени тези "финансови поточета", предлага "Росийская газета" виждането си за ситуацията."След писмо от Еврокомисията с обещания да спре плащанията и да започне процедура за събиране на глоби поради "неспазване на правилата на ЕС" и след посещението в София на трима американски сенатори русофоби премиерът на България заяви, че замразява "Южен поток". Макар и до днес да не съществува нито един български официален документ за това", отбелязва всекидневникъ отговор Сигнализирай за неуместен коментар